Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
fatıma, validemiz

Hz. Fâtıma Validemiz (R.A.)

Eski 07-12-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hz. Fâtıma Validemiz (R.A.)

HZ FÂTIMA VALİDEMİZ (RA)
Peygamberimiz SAV, kızı Hz Fâtıma’yı Hz Ali RA ile evlendirmişti Hz Ali’ye düğün öncesinde:
- Dünyalıktan neyin var? diye sordu O:
- Bir devem, bir de zırhım var, dedi
Efendimiz:
- Deven sana lazım; zırhını sat, getir, buyurdu
Hz Osman RA zırhı 480 dirhem gümüşe satın aldı ve yine Hz Ali’ye hediye etti Peygamberimiz bundan pek memnun oldu ve duâ buyurdu
Bu para ile gelinin ihtiyaçları alındı ve düğün hazırlığı yapıldı
Çeyiz:
3 Adet Minder
2 Adet Hurma lifinden yastık
2 Adet Alacalı elbise
1 Adet Havlu
1 Adet Saçaklı Halı
1 Adet Kullanılmış Kilim
2 Adet El Değirmeni
1 Adet Elek
1 Adet Toprak Testi
1 Adet Meşin Bardak
1 Adet Hurma Yaprağından yapılmış Sedir
1 Adet Koç Postu
1 Adet Kadife Yorgan
Koç postunu döşek olarak kullanırlardı Yorgan kısa olduğundan iki tarafları açıkta kalırdı
O zaman Hz Fatıma RA’ın düğün merasiminden daha parlağı olmamıştı Verilen ziyâfet; arpa ekmeğiyle yağ, yoğurt ve hurmadan yapılan yemekti
Hediye olarak da bir su tulumu ve birkaç ölçek darı gelmişti
Hz Fâtıma Vâlidemiz nikâhında mehir olarak Ümmet-i Muhammed’in dünya ve âhiret sıkıntılarından kurtulmasını istemiştir
Ve: Peygamberimiz SAV kızı ile dâmâdı arasında vazife taksimi yapmıştı Ev süpürmek, el değirmeni ile arpa öğütmek ve ekmek pişirmek gibi ev içinde olan işleri Hz Fâtıma’ya; deve sulamak, çarşıdan alışveriş yapmak gibi dışarı işlerini de Hz Ali’ye verdi
İyi geçinmeleri için onlara nasihat ederdi Altı ay müddetle sabah namazı için onları ikaz etti Daha sonra evlerinde ve çocuklarında gördüğü süslü ve pahalı şeylerden memnun olmadığını belli eder, ikazda bulunurdu
* * *

Hz Fatıma Vâlidemiz hastalandı Efendimiz ziyârete gitti Hz Fatıma Vâlidemiz:
“Babacığım hastayım, açlığa da dayanamıyorum” dedi
Efendimiz:
“- Kızım bende üç gündür yemedim İstesem Rabb’im verir Lâkin âhiret devleti için, dünyada bir gün aç, bir gün tok olmağa razıyım” buyurdu
Rasûlullah Efendimizi Sahâbeden biri davet etmişti Efendimiz sofrada bir parça et kesip, “Fatıma aylardır böyle bir taam yemedi; bunu ona götürün” buyurdu
ZEHRA VE BETÜL:
Zehrâ, temiz demek Hiç âdet görmediğinden böyle denilmiştir Beyaz yüzlü güzel” manasına de gelir
Betül: Dünyadan ve erden kesilmiş, kendini Hakk’a, ibâdete vermiş, demektir
Hz Fatıma Vâlidemiz, vefâtı yaklaşınca, yıkanıp giyinmiş ve:
“- Ben yıkandım, arındım; vefâtımda beni böylece defnedin” demiştir
* * *

Hz Fatıma Vâlidemiz sırattan geçer-ken melek nida eder: “Herkes gözlerini kapasın: Habîbullahın kerimesi geçiyor!” der
* * *

HŞ: Fatıma benden bir parçadır Onu kızdıran beni öfkelendirmiş olur (Feyzü’l-Kadir, C4, S421)
HŞ: Fatıma Cennet kadınlarının efendisidir (Taç, C3, S313)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com