Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
gece, perdesiz

Perdesiz Bir Gece

Eski 07-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Perdesiz Bir Gece

Perdesiz Bir Gece - Can Dündar

İnsana kıymet verilen yerlerde pencere, içerdekinin hizmetindedir; onun dışarı bakmasına, hayata açılmasına yarar

Toplumun insandan daha çok önemsendiği ülkelerdeyse tersine, evin kolaçan edilmesini, içerinin gözetlenmesini sağlayan bir gözdeliğidir sanki; pencereden bakıldığından çok, pencereye bakılır

O yüzden mesela bizde pencere, tesettürlü bir kadın saçı gibi, sereserpe açılmaktan çok, sımsıkı örtünmeye alışkındır

Dayanıklı güneşlikler, ağır kadife perdeler, o ağırlığı hafifletecek tüllerle, bir mahremi gizlercesine, kat kat perdeleriz pencereyi…

Saklanırız ardına; görülme kaygısıyla görmemeyi kabullenerek…

* * *

Geçen gece perdesiz bir pencereden İstanbul’a baktım

Bazılarımızın hep baktığı, bakmaktan bıktığı, bazılarımızın hiç bakamadığı, bakmaya can attığı o laciverdi Boğaz’a daldım

Karanlık bir odada, başbaşaydık şehirle…

Bırakın tülü, perdeyi, cam bile yoktu aramızda…

Gelip geçen teknelere sorgu odalarının tuzağını kurdu açık pencerenin camı; şehir beni görmüyordu, bense onu tüm çıplaklığıyla görebiliyordum

Dolunayın bonkörce nur yağdırdığı tepelerini…

Tepelerden yıldız yıldız parıldayarak sulara inen ışık şenliğini…

Tuzlu suların, dalgalara sardığı o ışıkları getirip penceremin ayakucuna boca edişini…

Köprünün, kentin boğazında her nasılsa açılmış iki yakayı ilikleyen kristal bir fular gibi gülümseyişini…

* * *

Her tekne ayrı bir eğlence tufanına tutulmuşçasına sarsılarak geçti penceremin önünden…

Kiminde sazlar çalınıyordu eski İstanbul bahçelerinden…

Kiminde göbek atılıyordu; bu en son göbekmiş ve o gece ille atılıp eritilmesi gerekmiş gibi hayret verici bir gayretle…

Kiminde mütedeyyin zevat, kibirli “vahvah”larla seyrediyordu alemi; kimbilir içlerinden kaçı içtenlikle ayıplayıp, kaçı içten içe gıpta ederken o aleme…

Genç kadınlar, teknenin dolunaya en yakın ucunda o gece tanıştıkları şık adamlarla öpüşüyordu

Penceredekilerin kimi gemidekilere özendi; gemidekiler şimdi o perdesiz odada olma hayali kurarken belki…

Sabaha karşı hepten sarhoş oldu şehir; doymak bilmez bir sefa iştahıyla her bir kıyıdan sulara doğru haykırılan binbir ses, denizde buluşup tam bir kakafoniye dönüştü; penceremden sızıp bir uğultu halinde odama doluştu

* * *

Seherde pazar güneşi geldi Her sabah aynı dağınık odayı temizleyen becerikli bir hizmetçi edasıyla yorgun şehrin çatlak sesini kıstı önce, buluttan bir pamukla, akmış makyajını sildi, üstünü ışıkla örtüp uykuya yatırdı

Köprünün civelek ışıkları söndü

Deniz koyu lacivertten maviye döndü

Sabah vapurları yeni bir günün sefer borularını çalarak yola koyuldu

Gün ışığı, gecenin illüzyonunu dağıttı birden:

Tepelerdeki yıldızlı ışıkları parıldatanın, çirkin beton binalar olduğu anlaşıldı

Dolunaya kanıp yeni aşığının kollarına koşan kadınlar, sabah onların kostümsüz kabalığıyla ayıldı

Karanlıkta benim baktığım pencere, aydınlıkta bana bakılan bir gözdeliğine dönüştü yeniden…

Onu kapattım

Sımsıkı örttüm perdelerle

Yattım

Can Dündar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com