Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ayrılıklardan, dinle, etmede, insanı, şikayet

Dinle İnsanı Ki Ayrılıklardan Şikâyet Etmede

Eski 07-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dinle İnsanı Ki Ayrılıklardan Şikâyet Etmede

Telefondaki hiç tanımadığım biri Genç bir adam Birkaç ay önce yolumuz bir biçimde kesişmiş

Belli ki ben hafifçe deli bir günümdeymişim; onun da kendini işgüzarlık rüzgarına fena kaptırdığı bir anmış Birbirimize öfkelenmişiz

Hiç iz bırakmamış bende o anın öfkesi; geçip gitmişim

O hatırlatıyor! Çünkü hiç unutmamış!

Hatırladıkça hem ona, hem de kendime kızıyorum İçimde yine öfke kabarcıkları oluşuyor ağır ağır

Konuşuyorum, konuşuyorum

Sonra bir an sustuğum an

Genç adamın sesini fark ediyorum

Konuşurkenki sesini

İrkiliyorum

Sanki karşımdaymış gibi

İçinde bulutlar gezen gözlerini,bana haksızlık ettin der gibi yan duruşunu görür gibi oluyorum

Kırgınlık bu!

Bana kızdığını sanıyor ama kırgın

Çırılçıplak kalp kırıklığı bu!

Çünkü öyle olacağı hiç aklıma gelmemiş olsa bile şimdi kavrıyorum ki, benim yüzümden azar işitmiş, kaba davranışlara muhatap olmuş!

Ve dinlemeye başlıyorum

Dinledikçe anlıyorum onu

İçinde biriken duyguları, anlatmak istediğini, olup biteni; hepsini anlıyorum

Onu dinleyince kendi yanlışımı anlıyorum!

Özür diliyorum bütün içtenliğimle; helalleşerek kapatıyoruz telefonu

Büyük bir yük kalkmış gibi ferahlıyorum Beni aydınlatan o kısacık ana; karşımdakini dinlemeye başladığım o ana şükrediyorum

Basmakalıp yargılar pek gözdedirler, biliyorum

Bakmak görmek değildir, asıl olan görmektir derler

Oysa öyle bir hayat yaşıyoruz ki, bakmıyoruz, durup bakmıyoruz bile

Onca koşuşturma içinde sevdiklerimiz, en çok önem verdiklerimiz bile bir hızlı trenin penceresinden görünen ağaçlar gibi akıp gidiyorlar Görmek, görmesini bilmek, görerek anlamak değerli olan elbette

Ama bakmadan olur mu?

Ancak bakarsak göreceğiz

Bir dursak durup baksak göreceğiz!

Dinlemek için de aynı şey geçerli

Kimse birbirini dinlemiyor

Müthiş bir kayıtsızlık hali içindeyiz ve işittiklerimiz baştan aşağı gürültü!

Ama herkes anlamak ve anlaşılmak için tepiniyor!

Oysa

Bir dursakdurup dinlesek birbirimizi anlayacağız, belki, ne güzel bir ihtimaldir ki, anlaşacağız da!

Dinlemek, sadece anlama-anlaşma aşaması için bir geçiş aşaması olarak görülmemeli!

Bu yanlış olur, eksik kalır

Dinlemek başlıbaşına derin ve dolgun bir eylemdir

Hayır müzikten değil, başka bir şeyden söz ediyorum

Severken sen konuş deriz Anlat ne olur! Sözlerin anlatsın, gözlerin, ellerin, tenin anlatsın deriz sanki

Mesela aşkların başlangıcına bakın (ki aşk başlangıçlardadır, başlangıçta kalmaktır) dil neredeyse tutulur; kulaklar ve kalp açıldıkça açılır; sevgiliyi dinleyerek içine çekmek için

Dinlemek sevmektir; sevmek dinlemek!

Şair,İstanbul'u dinliyorum gözlerim kapalı derken ne yapıyordu sanıyorsunuz İstanbul'u bütün kalbiyle sevdiğini anlatmaya çalışıyordu

Ama ne zordur öyle sevmek; ne zordur sevdiklerimizi bile özenle, dikkatle dinlemek!

Oysa itiraf edelim ki, çoğu zaman sözümüze itaat edilmesini sevilmek diye değerlendiriyoruz; karşımızdakini dinlemeye hiç yanaşmadan konuşmayı da sevmek sanıyoruz

Dinlemek deyince

Attila İlhan'ın çok sevdiğim Cinayet Saati adlı şiiri geliyor aklım

Haliçte bir vapuru vurdular dört kişi diye başlayan şiiri

O şiirin bir bölümü şöyledir:

Cinayeti kör bir kayıkçı gördü

Ben gördüm kulaklarım gördü

Vapur kudurdu kuduz gibi böğürdü

Hiçbiriniz orada yoktunuz

Yoktuk! Çünkü ne gözlerimiz ne de kulaklarımız görüyor çok zamandır!

(Not: Bir de iç ses denilen bir şeyden söz edilir malum! Onu dinlemek nasıl bir şey! Gizemciler ne diyor? Modern ilişki psikologları bu sesi dinlemek konusunda ne düşünüyorlar? Benim aklımdan neler geçiyor? Haftaya belki!)

Haşmet Babaoğlu'dan yine : ))

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com