Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
konuşabilirmiyiz

Konuşabilirmiyiz

Eski 07-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Konuşabilirmiyiz

Sema, çalıştığı şirketin yayla turuna katılmıştı Çam ormanlarının içinde çok güzel bir yaylaydı geldikleri yer Yörük Hanımları, saçın üzerinde kızarttıkları gözlemeleri, buz gibi yayık ayranıyla, ikram ettiler misafirlerine Sema, nar gibi kızarmış gözlemeyle, köpüklü ayranını alarak, büyükçe bir çamın dibine oturdu

Gözlemesinden kocaman bir lokma ısırdı; çünkü dağı tırmanırken hem yorulmuş, hem de acıkmıştı Sema Gözlemesini iştahla yerken, çocukluğunda annesinin yaptığı gözlemeler aklına geldi birden Annesi hiç üşenmez, evde yemek ya da ekmek olmadığı zamanlarda biraz hamur yoğurarak, birkaç katmerle, birkaç şepit yaparak çocuklarını doyurmaya çalışırdı

Gözleme yapıldığı gün evde babası olmazsa, kardeşiyle beraber adeta bayram yapardı Sema Annesi, evde peynir varsa, gözlemenin arasına biraz peynir kırıklar, peynir yoksa bir dal taze soğan koyarak dürüm yapıp çocuklarına verirdi Çocuklarını doyurmak için, ya çok az yer, ya da hiç yemezdi çok zaman Peki ya babası… Babası, iyi kızarmış katmerleri üst üste koyup, bitirinceye kadar yer, çocuklarına birkaç yağsız şepit kalırdı sadece

Sema’nın aklına babası gelince, hayallerinden sıyrılmak istercesine gözlerini kırpıştırdı Ayranından bir yudum daha içti Bir de baktı ki üçüncü gözlemeyi bitirmek üzere Sanki yanında babası var da babasından kaçırırmış gibi yediğinin farkına vardı birden Arkadaşlarına döndü:

-Tek lokma daha yiyemem; patlamak üzereyim!

O gün yaylada çok güzel bir gün geçirmişti Eve geldiğinde, hava kararmak üzereydi ‘’Nasıl olsa karnım tok, bir duş alıp yatayım’’ Diye düşünerek banyoya girerken telefonu çaldı

-Alo…

Arayan, on yıl önce ayrıldığı eski eşi Turgut’tu

-Biraz konuşabilir miyiz Sema?

Sema ile Turgut’un bir çocukları vardı Ara sıra bir araya gelip çocukları hakkında konuşurlardı Sema, yine çocuğu hakkında konuşacaklarını sanmıştı

-Tamam Konuşalım; ama ben yorgunum, sen gelip alır mısın beni?

-Tamam Geliyorum

Sema, aceleyle üzerine bir şeyler giyerken kapı çaldı Kapıyı açtı, dışarıya çıkmaya çalışırken, Turgut’ta içeriye girmeye çalışıyordu Girdi de Turgut’un elinde bir poşet vardı Poşeti havaya kaldırıp salladı:

-Sana balık getirdim!

Sema, patlayıncaya kadar gözleme yediği için balık yemek istemiyordu; ama yine de Turgut’u kırmamak için balıkları kızartıp sofrayı hazırladı Birlikte yemeğe oturdular Sema tabağına küçük bir balık alıp Turgut’a eşlik ederken:

-Eşine neden yaptırmadın bunları da buraya getirdin Turgut?

Turgut, bir taraftan iştahla balığını yerken, bir taraftan da Sema’ya cevap vermeye çalışıyordu

-Gitti!

-Nereye gitti?

-Ne bileyim ben nereye gitti; aramaya da hiç niyetim yok! Pabuç gibi dili var Dır dır dır…! Bıktım usandım Bir tokat patlattım gitti

Sema başka soru sormadı Turgut konuşmasına devam etti:

-Sema, biz ne zaman tekrar evleneceğiz?

Sema şaşkınlıkla bir süre Turgut’un yüzüne baktı Sonra gözlerini yere indirdi Tabağındaki balığı çatalıyla bir ileri, bir geri ittirdi Turgut’u düşündü Turgut kendisinden ayrıldıktan sonra sayamayacağı kadar kadınla birlikte olmuş, iki kez de evlenmişti Oysa kendisi hâlâ evlenmemişti Sema, Turgut için tahsilini yarım bırakmış, annesinin bütün itirazlarına rağmen yine de Turgut’la evlenmişti

Evlilikleri boyunca Turgut, çok sorumsuz davranmış, defalarca evinin elektriği, suyu, telefonu kesilmişti Bütün bunlara göğüs gerebilmişti Sema; ama araya başka kadınlar girinceye kadar… Turgut, bazen birkaç gün eve gelmezdi Evde karım ve çocuğum ne yiyecek diye de pek tasalanmazdı Kaybolduğu birkaç geceden sonra eve gelince, Sema nerede olduğunu sormaya kalksa, kaşını gözünü patlatıncaya kadar dayak atardı Sema, bu evliliği kendisi seçtiği, ailesini dinlemediği için onlara da anlatamıyordu çektiklerini En sonunda kocası, birlikte olduğu kadınla evlenebilmek için Sema’yı boşamıştı

Sema, bir anda boşlukta kalmış, ne yapacağını şaşırmıştı Severek evlendiği adamdan sık sık dayak yemek ayrı acı veriyordu, aldatılmak apayrı… Şimdi boşanmış bir kadın olarak, kendisine çeki düzen vermesi, çocuğu için yaşaması gerektiğinin bilincindeydi Evini terk etmedi Zaten bir oda, bir mutfaktan ibaretti evi Bir işe girerek, hem evinin giderlerini, hem çocuğunun bakımını üstlendi Yarım bıraktığı tahsilini dışarıdan tamamladı İşinde çok çalışıp, yöneticiliğe kadar yükseldi Kocasından boşandıktan sonra, ciddi anlamda bir erkeğe şans vermedi Çünkü, artık erkeklere güveni kalmamıştı Hayatında tanıdığı ilk erkek babasıydı Babası, katmerleri kendi yiyip, şepitleri* çocuklarına bırakan, çocuklarını hiç düşünmeyen bencil adamın biriydi

Gözlerini yerden kaldırıp, Turgut’a dikkatle baktı O eski yakışıklılığından eser kalmamıştı Oysa Sema, kocasına yakışıklı diye âşık olmuştu

Ya sorumluluk; sorumluluk zaten hiç onun yanından bile geçmemişti

Sevgi; kendisini defalarca atlattığına göre, sevgiden de söz edilemezdi

Turgut ikinci kez sordu:

-Ne zaman evleniyoruz?

-Seninle mi? Yo yo yoooooooooo!

Kadın olmak

Hayat yılkı atı gibi…

Dörtnala giderken,

Zınk diye durursun

Dizginler ele geçmiş,

Özgürlük bitmiştir

Çayıra, bayıra

Çıkamazsın!

İçindedir ateş

Söndüremezsin

Sessizdir çığlıklar

Susturamazsın

Taze otlar

Senin neyine?

Samanla yetineceksin…

Emine Uysal- Manisa/ Salihli

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com