Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
başka, buda, mektup

Buda Bir Başka Mektup

Eski 07-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Buda Bir Başka Mektup

Buda Bir Başka Mektup Hikayesi - Buda Bir Başka Mektup İclal Aydın - İclal Aydın Yazıları

"Sayın Aydın, Vatan'daki köşeniz olsun, kitaplarınız olsun, Türkçeye ilgi göstermeniz, onu doğru kullanmanızı da -önemle-gerektiriyor Kusuru bilgisayara yüklemeden çözümü de bulunuz Son yazınızda geçen kelimenin bambaşka anlamı var ve bazı durumlarda o işaretin eksikliği- metinden de anlam çıkarılırsa- hiç de hoş karşılanmıyor İkincisi de şu iki noktayı yan yana kullanmanız ULUÇ ustaya da yazdım Böyle bir noktalama kuralı 80 yıllık Cumhuriyet tarihinde çıkan Yazım (imlâ) Kılavuzlarında asla YER ALMAMIŞ ve ALMAMAKTA Lütfen biraz daha dikkat Biz öğretmenleri daha çok mutlu edersiniz doğru yazıp noktalarsanız Derin saygılarımla Prof Dr Nevzat GÖZAYDIN Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya fakültesi"

Şapka meselesi

Bu mektuba bir de yazımı eklemiş Sn Gözaydın Ah bir görseniz, gelincik tarlası gibi Matematik sınav kağıtlarımı anımsattı bana Üzerinde durduğu yazı geçen hafta cumartesi günü yazdığım "Peki siz aşık mısınız?" başlıklı yazıydı Doğrusu "Peki siz âşık mısınız?" olmalı diyor Yani -a-harfinin üzerinde "düzeltme imi" olmalıymış, a'yı uzun okutmak için Hemen wwwtdkgovtr yazıldı ve düzeltme imi olmadan kullanılan kelimenin anlamına bakıldı tarafımdan Türk Dil Kurumu'nun resmi internet sitesinde düzeltme imi, hadi ilkokuldaki adıyla, a'nın "şapkası" var O halde neden nüfus müdürlüklerinde ve kimi yerlerde "kalktı hemşerim, artık şapka kullanılmıyor" deniyor? Örneğin kızımın nüfus kaydını yaptırırken "Lal" yazdım Nüfus memuru kabul etmedi ve kayıtlara "Lal" olarak geçti Parlak kırmızı renk, kırmızı taş yerine bambaşka bir anlamı oldu kelimenin böylece O anlamı da yazmak istemem, pek tatsız bir şey çünkü Değerli hocam yazılarımı dikkate alarak böyle bir uyarıda bulunmuş ve yazılı olarak iletmiş Kalbimde ve başımın üstünde tutarım bu uyarıyı Ancak yeri gelmişken, böylesi bir karmaşanın da bir çözüme kavuşması da gerek artık

İki noktaya gelince Sadece aslında üç nokta yapmak isterken dikkatsizce noktaları ikide bırakmaktır bütün hatam Kılavuzlarda iki noktaya yer verilmediğini ben de biliyorum Dikkatsizliğim için özür dileyebilirim Umarım kabul görür Ellerinde birer kasap satırı "O böyle yazmış, bu böyle yazmış, hiç mi kılavuza bakmazlar, okuyucuya da mı saygısı yok bunların?" diye yazıp duranlar ne kadar inciticiyse, Sn Gözaydın'ın uyarısı o kadar babacanca geldi bana Sizinle paylaşmak istedim Dile ve yazıya duyduğum sevgi bilinsin isterim

İclal Aydın

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com