Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kadın, öteki

Öteki Kadın

Eski 07-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Öteki Kadın

Öteki Kadın Yazısı - Öteki Kadın Elif Şafak - Elif Şafak Yazıları

YAKINLARDA Hülya Avşar’ın Habertürk televizyonundaki keyifli, renkli programına konuk oldum Su gibi aktı gitti muhabbet Zamanın nasıl geçtiğini anlamadım bile

Edebiyat sevgisinden kitap turnelerine, aşktan toplumsal ahenge kadar konu konuyu açtı Programda sorulan onlarca sorudan bir tanesi var ki takıldı kaldı zihnimin kancalarına: “Öteki kadın? Peki ya onu ne yapacağız?”

Soru önemli Soru aslında hepimizin hayatında yer etmiş, içimize sinmiş Bir kadının evliliği aksıyorsa, bir şeyler fena halde tökezlemeye başlamışsa, üçüncü bir insan değildir bundan sorumlu olan “Bir başka kadın”, varsa şayet, sadece bir sonuçtur, sebep değil

Aslında öteki kadın meselesi sadece çatırdayan evliliklerde değil, hayatımızın her anında, her adımında çıkıyor karşımıza Erkeklerin belki de kolay kolay anlayamayacakları bir zihinsel bölünmeyle bakıyor kadınlar birbirlerine Nedense hep kıyaslıyoruz kendimizi başkalarıyla Araya mesafeler koyarak Kategoriler üzerinden Ben bu halimize “Öteki Kadın Fobisi” diyorum

Bu fobi her sınıftan, her kesimden kadını yakalıyor Eğitimli olanımızı da etkiliyor, eğitimsizi de Kentliyi de köylüyü de Türbanlıyı da türbansızı da Gün içinde, sokakta, işte, lokantalarda, başka kadınlara dikkatli dikkatli bakıyor, ayrıntılara takılıyoruz nedense Merak ediyoruz acaba “o kadın” bizden daha mı mutlu, daha mı şanslı, daha mı güzel, daha mı “daha”?

Amerika’da ders verdiğim yıllarda, son derece başarılı, yaratıcı bir akademisyen olan ve o günlerde bir bebek dünyaya getiren sevgili arkadaşım Ayşe Parla’yı ziyarete gitmiştim O zamanlar ben kendimi ömür boyu bekâr kalmaya namzet biri olarak görmekteydim Ayşe ise benden farklı bir şekilde düzenli bir hayat, bir yuva kurmuştu

O gece onu rüyamda gördüm Evinde, tül perdeler arasında geziniyordu mütebessim, güzel mi güzel Ertesi sabah ben daha kendisine rüyayı anlatmadan ondan bana bir mesaj geldi “Biliyor musun, dün gece seni rüyamda gördüm Kitaplar ve kütüphaneler arasında oturuyordun Bağımsız, başına buyruk

Birbirimize rüyalarımızı anlatınca gördük ki kafamızda kategoriler çıkarmışız Ben onu “evli, barklı, çocuklu, düzen sahibi kadın” yapmışım O beni “ayakları üzerinde duran, bekâr, özgür kız” yapmış Halbuki bugün geldiğimiz yere bakıyorum, ikimiz de ne annelikten ne kariyerden vazgeçtik Ne kadar yakın duruyoruz Belki ta o zaman da öyleydi ama biz göremedik Dayanamadık, adeta bir refleks halinde, tamamen iyi niyetlerle, “öteki kadın” yaptık birbirimizi

Çocuk yapan kadının aklı kariyer yapanda, kariyer yapan kadının aklı çoluk çocuğa karışanda Hangi yolu seçersek seçelim aklımız daima beriki yolda kalacak galiba Rüyalarımıza giriyor, hemcinslerimizle ilişkilerimizi etkiliyor, kendi kendimize bakışımızı biçimlendiriyor öteki kadın

Ne yaparsak yapalım hep kıyaslıyor, kıyaslayınca eksiklik duyuyoruz Aslında her birimiz, kim olursak olalım, sürekli öteki kadının yerinde olmayı istiyoruz

Elif Şafak

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com