Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
büyük, düşün

Büyük Düşün

Eski 07-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Büyük Düşün

Büyük Düşün Yazısı - Büyük Düşün Balçiçek İlter - Balçiçek İlter Yazıları

BÜYÜK düşünmek ne demektir biliyor musunuz? Çocuğa yatırım yapmak Gelecek nesiller bizimdir, sahip çıkalım ezberinden çok ama çok adım uzakta Gerçekten ve sahici, çocuğa dokunmaktır asıl olan Eskişehir mucizesi diyerek başlamıştım dün, heykelleri ve bir belediye başkanının şehre olan bakışını anlatmıştım Bugün çocukları anlatacağım Elimde bir kitap İsmi "Küçük Gezgin Eskişehir'de" Bol resimli bir hikâye kitabı Çocuk kitabı Kitapta Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof Dr Yılmaz Büyükerşen, küçük Onur'a şehri gezdiriyor

Kısa başlıklar Büyükerşen'in ağzından çocuklara

1- Tramvay kentsel ulaşım için en önemli hizmetlerden biridir Biz bu hizmete Estram adını verdik Estramla çağdaş, trafik karmaşasından uzak, güvenli kolay bir ulaşım olanağı sağladık (Estram, 2004 yılında uluslararası hafif raylı sistem ödülünü aldı)

2- Kentin yerli halkı tarafından "yukarı mahalle" olarak adlandırılan Odunpazarı semti, Eskişehir'in eski yerleşme bölgelerinden biridir Önce çevre düzenlemesi yaptık, alan güzelleştirdik, ardından evleri restore ettik, kültürel ve sosyal amaçlı tesisler haline getirdik Türkiye'nin ilk ve tek Çağdaş Cam Müzesi'ni kurduk Aslında bir kent müzeleri grubu binası hedefliyoruz Ayrıca tarihi kişiliklerin heykellerinden oluşan Balmumu Heykelleri Müzesi de yapacağız

(Cam Müzesi bir harika Balmumu Müzesi de bitmiş, bu ayın sonunda açılacak Bence ikinci Madame Tussauds olacak, Büyükerşen'in yaptıkları o kadar iddialı )

3- Bilim, kültür ve sanat parkı kurduk O gördüğünüz bire bir ölçülerde korsan gemisi Parkın içinde ayrıca buharlı tren, masal dünyası için şato, dünya ve tabiat olaylarının üç boyutlu görülebileceği siz öğrencilerin bilim deneyleri yapabileceği bir merkez ve botanik bahçesi var Ayrıca hayvanat bahçesi yapacağız

(Park tek kelimeyle harika, bir daha kesinlikle ikizlerle gideceğim Bu arada kafelerden birinde kayısılı Türk kahvesi içtim, o da müthişti)

4- Porsuk Nehri, Eskişehir'in hayat kaynağı Kentin içinde yaklaşık 15 kilometre yol alıyor Porsuk projesi esas itibarıyla su taşkınlarını önlemek için Aynı zamanda nehirde botla yolcu taşımacılığı yapıyoruz Sulama kanallarını betonla kapladık, araç ve yaya köprülerini yeniledik

(İnsanlar boşu boşuna "Paris gibi yaptı" dememişler Seine Nehri'ndeki botların aynısı, köprüler tabii ki tarihi değil ama son derece güzel Eskişehirlilerin en büyük keyfi Porsuk'un iki kenarında oturmak )

5- Eskişehir halkının meyve-sebze ihtiyacını karşılayan bina yeniden yapılandırıldı ve Haller Gençlik Merkezi haline getirildi Tepebaşı sahnesi de bu binanın içinde

6- Faytonlar Eskişehir'in simgelerinden biriydi Sonra unutuldu ama biz belirli bölgelerde gezi, evlilik ve sünnet düğünleri olmak üzere faytonları kullanıyoruz

7- Kentpark alternatif bir sanat, kültür, spor ve yenilenme merkezi İçinde kent evi, gölet, yüzme havuzu, köprüler, küçük ve engelli çocuklar için midilli atları, yürüyüş alanları, restoranlar, bot iskeleleri ve çocuk oyun olanları var

(Eskişehir'in yapay plajı işte burada Tek kelimeyle harika bir park)

Not: Bu ülkede güzel şeyler oluyor diye başladım, iki gündür Eskişehir ve Yılmaz Büyükerşen'i anlatmaya çalışıyorum Ne kadar anlatsam olmuyor, üstelik fotoğrafsız yarım kalıyor, benim köşem bazılarınınki gibi futbol sahası da değil, kısıtlı Geri kalanını ve bütün fotoğrafları haberturkcom'daki blog sayfamda yazacağım

Balçiçek İlter

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com