Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hatırladınız

Beni Hatırladınız Mı

Eski 07-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Beni Hatırladınız Mı

Beni Hatırladınız mı Yazısı - Beni Hatırladınız mı İclal Aydın - İclal Aydın Yazıları

Operasyonun adı “Hayata Dönüş“ idi Ama bakmayın siz ismine Ne canlar yaktı, ne taze hayatlar kopardı yaşamın dalından O zamanlar “Hayat Güzeldir“ diyor, yaşamın tüm renklerini her gün buluştuğumuz televizyon izleyicisi ve gazete okurlarına aktarmaya çabalıyordum Bunu yapabilmek için özenle uzak durduğum ana haberlerden birine yakalandım bir akşam Ve o gece gözümü kırpmadan bana sabah ettiren gencin feryadını işittim; “Kolum nerede? Kolum nerede? Kolum

Burdur Cezaevi’nde kalıyordu Operasyon için getirilen iş makinelerinden bir kepçe hoyratça cezaevi duvarına vurulduğunda, sağ kolu vücudundan ayrılmıştı Ve sonra Kopan o kol nerede bulunmuştu; biliyor musunuz? Bir çöplükte! Evet, yanlış okumadınız! Çöplükte O kopan kol da, operasyonda infaza uğrayan diğer mahkûmlar gibi hayata döndürülemedi; kolsuz kaldı

Veli Saçılık

Yıllar sonra o genç delikanlının ismine yine bir haberde rastladım Cezaevi operasyonlarının yapıldığı dönemde Adalet Bakanı olan Hikmet Sami Türk ile karşılaşmış bir yerde Gazeteciler hemen ikilinin etrafını sarmış Kayıt düğmelerine basılmış ve şu diyalog kaydedilmiş:

- Saçılık: Beni hatırladınız mı?

- Türk: Hatırlayamadım

- Saçılık: Kolumu koparttınız, nasıl hatırlamazsınız, hatırlamanız lazım Burdur’u ben hiç unutmuyorum, koptu kolum, çöplükte bulundu

- Türk: Benimle ilgisi yok, nasıl oldu?

- Saçılık: Sizce tehlikeli görünüyor muyum?

- Türk: Hayır, neden öyle

olsun?

- Saçılık: Sizi televizyonda gördüğümüzde de anıyoruz

her zaman

- Türk: Sorumlular cezalandırılmıştır umarım

- Saçılık: Kimse ceza almadı ama bakın ben kucağıma alamadığım için çocuğumu bununla taşımak zorunda kalıyorum

- Türk: Operasyonun bizimle ilgisi yok, jandarmanın operasyonu

- Saçılık: Bakın şu yanımdaki boşluğa Kimse ceza bile almadı AİHM’e başvurdum

- Türk: Umarım inşallah kazanırsınız

- Saçılık: Siz de bu tabloyu hiç unutmayın olur mu?

- Türk: İnşallah kazanırsınız

25 mahkûmun ‘Hayata Dönüş’ operasyonu sırasında yaşadıkları insanlık dışı muamele Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde karara bağlandı ve Türkiye mahkûm edildi Bu kez de mahkûmlar tarafından!

Şimdi tüm bunları bana yeniden anımsatan yeni bir gelişme yaşandı Adı gibi resmi tutanakları da sahte çıktı ‘Hayata

Dönüş’ operasyonlarının

“Altındaki imzaların sahte olduğu ortaya çıkan operasyon tutanağında cezaevindeki mahkûmların güvenlik güçlerine uzun ve kısa namlulu silahlarla ateş ettiği, direndikleri, el yapımı gaz maskeleri ile atılan göz yaşartıcı bombalardan etkilenmedikleri ve kendi arkadaşlarının yanmasına neden olan yangını çıkarttıkları” iddia ediliyordu

Bizim gazetenin deneyimli muhabirlerinden Kemal Göktaş‘ın edindiği bilgiler söz konusu iddianın yalan, tutanağın altındaki imzaların sahte olduğunu ortaya koydu Şaşırtıcı mı? Değil! Ama ibretlik

Ne büyük pervasızlıklarla insan yaşamlarının hiçe sayıldığını Üstelik bunların bizzat devlet eli ve gücüyle yapılabildiğini görmek açısından bir ibret vesikası yaşananlar Ve ortaya çıkan bu son tablo, ülkenin geçmişiyle yüzleşmesinin ne kadar zorunlu olduğunu bir kez daha gösteriyor bizlere

Dersim’iz katliamlar

Dersimiz insan hakları ihlalleri

Ve ödevimiz; daha çok sorgulamak, sorgulatmak

Veli’nin kucaklayamadığı bebeğinin yaşama iki sağlam kol ile sarılması ve bu vahşetlerin bir daha yaşanmaması için

İclal Aydın

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com