Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Kişisel Gelişim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alışveriş, bozukluğunda, dürtü, kompulsif, kontrol

Dürtü Kontrol Bozukluğunda Kompulsif Alışveriş

Eski 07-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dürtü Kontrol Bozukluğunda Kompulsif Alışveriş

Kişilikte kontrol bozukluğu - sorunun varlığı ile yüzleşme

Yaşamım boyunca karınca gibi geleceğimde varlıklarım, param olsun, ben ve ailemde insan gibi yaşasın ısrarıyla çalıştım, çırpındım durdum

Öyle makam-mevki sahibi yapacak, anlı/şanlı diplomalar getirecek tahsil hayatı nasip olmadı Orta derecede bir okulu bitirdikten sonra hayata atıldım Büyük emek sarf ederek küçücük kazançlar edindim ve küçücük kazancımı hovardaca harcamadım

Helal süt emmiş diye bir hatun kişiyle evlendim Öylede mutluydum ki eşimi de mutlu etmek için kendimi paraladım

Günler günleri kovaladı, çoluk çocuk evliliğimizin ilk yılından itibaren evimizi şenlendirdi ve yük daha da arttı

Ben nafaka peşinde koşarken eşim peş peşe gelen çocuklarımız için didindi

Tam büyük ellenip ayaklandı, kardeşlerine yardım edeceği gibi evin iaşesine de yakında el atar derken mutfak masrafı için eve bıraktığım paralar yetmemeye başladı

Eve giren ihtiyaç aynı ihtiyaç, çarşı Pazar bizim yanına yaklaşamayacağımız kadar azıp kudurmadı, hatun ikide bir yakamda İlle de para der başka şey demez oldu

Uzun lafın kısası günün birinde yolum tavan arasına düşünce dondum kaldım

O ne kadar ıvır zıvır, o ne kadar incik boncuk ve üst baş/ayakkabı

ŞİMDİ SEN DİYORSUNKİ BANA!!

Karımın öz güveni yokmuş-kendi iç dünyasının farkında değilmiş-konsantrasyon bozukluğuna sahipmiş- anksiyete denen bir bun hali yakasına yapışmış, buna tepki koyuyormuş neyleyeyim

Yukarıda hikâye edilen günümüz orta sınıf aile reisinin bu hastalıktan muzdaripliğini gösteren yaşam şekli, her ekonomik/sosyal ve kültürel sınıfta görüle bilecek gerilimi Rahatlatan veya doyuma ulaştıran KARŞI KONULMAZ alış veriş dürtüsüdür

Sağlam, sürekli ve ilkeli İÇ GÖRÜ yokluğunda birey eksik iç düzenini bütünlemek için dışarı yönelir

Konsantrasyon bozukluğu olan ya da Anksiyete mağduru bireyin bu tanımlayıp tedavi cihetine gitmediği bozukluklara karşı tepki amaçlı oluşturduğu davranış şekli olarak tanımlanması yaygındır

Genellikle aldıkları büyük ve pahalı değillerdir Miktar olarak çok aldıkları için sorun oluşturur Kıyafet, mücevher, ayakkabı ve makyaj malzemesi en sık alınan maddelerdir

Bu tür İmpuls (dürtü) kontrol bozukluğu olanların yakınlarının;

Bu durumun alt yapısı ile ilgili bilgi sahibi olması, davranışın kendilerine, ailelerine ve ekonomilerine karşı kasti/bilinçli saldırı niyeti taşımadığını bilmesi;

Öz güven eksikliği ve İMAJI ile ilgili negatif düşüncelerinin, farklı nedenlere dayalı yoğunlaşma bozuklukları ve aksiyete şikâyetlerinin sonucu oluşturduğu bu davranış biçiminden bilahare kendisinin de suçluluk duygusuyla ve pişmanlıkla acı çektiğinin ayırdın da olması, ilişki birliğinin devamı ve şahsın tedavisinin sağlanması açısından olmazsa olmazdır

Konunun uzmanına baş vurarak, değişik antideprasanların, mizaç düzenleyici ilaçların yanı sıra terapi uygulamasının sağlanması faydalı sonuçlar vermektedir

Bu sorundan muzdarip olduğuna dair, sorunun varlığını tanıyıp yüzleşe bilenlerin kurtulmak için gösterdikleri çaba şifanın kalıcılığında en etken faktörlerdendir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com