Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Kişisel Gelişim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
merak, yaratıcı, zekadır, zekası

Merak Zekası Yaratıcı Zekadır

Eski 07-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Merak Zekası Yaratıcı Zekadır

merak zekası nedir - ben duygusu - kendini tanıma - ruhsal zekaAnne yuvasından ilk ciddi uçuşuna insan, ilkokulla birlikte başlıyor; okumanın, yazmanın ve sayı saymanın yanı sıra başka çocuklarla sosyalleşmeyi öğreniyor Ama iki şeyi hızla unutmaya başlıyor: doğal olmak ve merak Adım adım duygularını bastırmayı, yok saymayı, bazı duyguları iyi bazı duyguları kötü olarak algılamayı da öğreniyor Her şeye isim koymayı belleten eğitim sistemi, duygularımızı adlandırmayı, duyguların ne anlama geldiğini öğretmiyor bize

Merak Zekası sadece dış dünyada olan biteni değil, iç dünyamızda olan biteni de merak eden, araştıran ve kendini tanımaya (yeniden kim olduğunu hatırlamaya) öncelik veren bir derin zeka türüdür; Ben’in zekasıdır

Ben’in zekası, Ben’in çağrısıdır

Merak, insan ruhunun doğal yeteneğidir Ben’imizi bastırdığımız ölçüde Merak Zekamızı da bastırıyoruz ve Ego’nun duvarları içine hapsediyoruz kendimizi

Merak Zekası, özünde insanın kendisini ve varolma nedenini araştırmasıdır Amacı kişinin kendisini tanımasıdır

İşte bu, gerçek spiritüelliktir

Spiritüellik, kişinin Ben’iyle içsel buluşması ve Yüksek Ben’ine uygun yaşamasıdır

Kendini tanımak duygularımızı tanımaktan geçiyor Duygularını tanımadığı için biyolojik yaş olarak sekseninde öldüğü halde, aslında on yaşında ölmüş nice insan var Duygularımızı bastırdığımız, onlara yabancılaştığımız zaman yaşamda gelişmek yerine geriler ve sadece var oluruz

“Kendinizle Yüzleşin” workshopumuza katıldığını söylediği için yakınları tarafından ‘ti’ye alınan, “Sen kendini tanımak için eğitime mi gidiyorsun?” diye alaylı sözlere maruz kalan katılımcılarımızın sayısı hiç de az değil

Oysa kendini tanıma yolculuğu dünyanın en zor ama ödülü YAŞAM kadar büyük ve derin olan yolculuğudur Bu yolculuğun yol göstericileri duygularımızdır

Çocukken duygularımızı dolu dolu hissediyor, dürüstlükle ifade ediyorduk Büyüdükçe onları kaybettik Şimdi onları yeniden keşfetme zamanı… ve bu kez bilinçlice

Duyguların şifresini bilmediğimizde onları yanlış anlar ve yorumlarız Bu da hayatımızda karmaşa ve acı olarak tezahür eder Duyguların dilini anlayıp onları yönettiğimizde ani ve tepkisel kararlar vermeyiz

Duygularımızın dilini öğrenmeden, duygularımızın zekasına saygı duymayı bilmeden gelişmek ve olgunlaşmak im-kan-sız-dır!

Bireysel gelişim yolculuğu duygularımızı tanıma yolculuğudur Amacı kişinin kendisini gerçekleştirmesidir

Nil Gün

alıntı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com