Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Kişisel Gelişim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çek, planla

Planla Ve Çek

Eski 07-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Planla Ve Çek

Çekim yasası yazıları - çekim yasası ile hayatı düzenleme - kişisel gelişim ve çekim yasası yazıları

Yıllar boyunca, gerek “İşte Başarı” gerekse “Hayatta Başarı” ile ilgili okuduğum her kitapta, gittiğim her seminerde “PLAN” yapmanın önemini öğrendim

Şu an nerdesin?

1 sene sonra nerede olmak istiyorsun?

Eğer bu iki sorunun cevabını biliyorsan, buradan oraya nasıl gideceğini, hangi adımları atman gerektiğini, hangi işi veya işleri yapman gerektiğini vs vs bulabilirsin

Özellikle iş hayatında doğru planlamanın önemi tartışılamaz herhalde

Ama özel hayatımızda, planlama yapmak sanırım pek çoğumuz için, her yılbaşında bir kaç genel karar vermek, veya tam olarak ne olduğunu bilmeden, gözü kapalı bir şekilde olabileceklerin en iyisini dilemek ve dua etmek şeklinde gerçekleşiyor

Demek istediğim bunlar mesela, “Hayırlısıyla bir ev sahibi olayım” veya “Hayırlısıyla bir işe gireyim” veya “Şansım dönsün, piyango bana çıksın” vs şeklinde olabiliyor

Çekim yasası açısından bakarsak, nasıl bir planlama hayatta istediğimiz her şeye ulaşmamıza yardım ederdi acaba?

Nasıl bir planlama ile arzuladığımız hayata en kısa sürede ulaşabilirdik?

Bu soruya cevap vermeden önce bir düşünün…

Mesela annemizin veya anneannemizin yaptığı en lezzetli bir yemeği veya böreği düşünelim Hani o en lezzetli olanı… Hani benzerini nerede yersek yiyelim hiç bir zaman onun yaptığıyla aynı olmayan, o en lezzetli olanını

Benim anneminki, patatesli börek… Kimse onunki gibi yapamaz Herkes ondan o böreği yapmasını ister Ve kimsenin yaptığı da onunkine benzemez

Siz de buldunuz mu, sizin annenizinkini? (Eğer size özel bir yemek varsa onu da düşünebilirsiniz, ille de annenizinki olmasına gerek yok)

Şimdi bu böreği yada yemeği yaparken, annenizin nasıl her bir ölçüyü tam olması gerektiği gibi ölçtüğünü, her bir işlemi nasıl tam olması gerektiği gibi yaptığını, pişirmeyi nasıl tam olması gerektiği gibi yaptığını düşünün

Biliyoruz değil mi eğer tuz biraz fazla olsa tat başka olacak Fırında 5 dakika fazla kalsa bütün tat, kıvam her şey başka olacak

O son ürüne ulaşmak için her şeyin TAM olması gerektiği gibi yapılması çok önemli, değil mi?

İşte arzuladığımız o hayatın gerçekleşmesi için de her şeyin tam olması gerektiği gibi gelişmesi gerekiyor

Peki, bu hayatın TARİFİ nerede? Ya da herkese uyan belli bir tarif var mı?

Yok, herkesin o en özel yemeği gibi, arzuladığımız hayatın tarifi de kişiye özel

Benimki bende, sizinki de sizde…

Ben sizinkini bilmiyorum ama kendi arzuladığım hayatı çok iyi biliyorum

Ve işte planlama, burada devreye giriyor Sanki yemeğin tarifini yazmak gibi

Tam istediğim şekilde…

Her sene Ocak ayının ilk günlerinde, ben de arzuladığım hayatın planını yazıyorum

Hayatımın amacına, hayat değerlerime, hayatın vazgeçilemez 8 parçası ile uyum içinde olacak şekilde ve yeteneklerimi, hobilerimi en iyi şekilde kullanabileceğim bir HAYAT PLANI yazmak…

Tabii, tüm bunlarla birlikte şu sorunun da sorulması gerekiyor:

Kaç liralık bir gelirim olmasını istiyorum?

Genellikle bu soruya cevap verirken,

“Ben ne iş yapabilirim?

Bu işe verilen ortalama veya en yüksek maaş nedir?

X lira…

İşte ben bu kadarlık bir gelirim olmasını istiyorum” şeklinde bu soruya cevap veririz

Oysa ki çekim yasası açısından bakarsak, bu bakış açısı ile geldiğimiz nokta, içimize değil dışarıya bakıp, kalbimizi hiç hesaba katmadan, mantık yürüterek geldiğimiz bir nokta

Ve bu şekilde yaklaşırsak olaya, alacağımız sonuç da gene içimizden gelen değil, dışarıdan gelen o mantıkla alacağımız sonuçlar olacaktır

Yani, işsizlik, yokluk, asgari maaş, borçlar, kredi kartları vs vs

Çünkü eğer sadece aklımızla plan yapmaya çalışırsak, hemen oracıkta bekleyen korkular, negatif düşünceler, televizyonda duyduğumuz, gazetelerde okuduğumuz kötü ekonomi haberleri planımıza hakim olacak

Eğer kalbimize, gönlümüze sorsak, “kaç liralık bir gelirim olmasını istiyorum? ” diye ve bunu yaparken, 3 senelik bir plan yapsak, (tabii ki yaşımız gençse bunu 5 veya 10 sene de yapabiliriz)

Hayatta ne istiyorum?

Nasıl bir evde yaşamak istiyorum?

Evimin nerede olmasını istiyorum?

Ne çeşit eşyalar olurdu bu evde?

Ne çeşit elbiseler giyiyor olurdum?

Seyahat eder miydim?

Evetse, nereye ve ne sıklıkta?

Nasıl bir işte çalışmak isterdim?

Bir günüm nasıl geçerdi?

Bir haftam nasıl geçerdi?

Bir ayım nasıl geçerdi?

Bir yılım nasıl geçerdi?

Bunları ve bunların olası yıllık maliyetini teker teker bir kağıda yazıp toplarsak, üzerine genel bir yiyecek, elektrik, gaz vs faturaları ve diğer hayatımızda olması ve ödenmesi gereken eğitim vs gibi şeyleri ve emeklilik yıllarımız veya acil bir durum için bir birikme parası da ekledikten sonra, bunun üzerine bir de bu gelir için ödenmesi gereken vergiyi katarsak, elde edeceğimiz rakam, bizim gerçekten kalpten istediğimiz gelir olurdu

Çekim yasası açısından bakarsak işte bu rakam, içimize bakarak bulduğumuz bir rakam olurdu, dışarıya bakarak değil

Ama tabii gerçekten içten gelmesi lazım

Mesela ben eskiden zannederdim ki seyahat etmeyi, yeni ülkeler görmeyi çok isterim Oysa ki şimdi artık anlıyorum ki, bu da dışarıdan bana gelmiş bir istekmiş Kendi kalbime gerçekten bakıyorum da, ben aslında evimde oturmayı seviyorum, bir bahçem olsun, orada çiçekleri kuşları seyredeyim, yazı yazayım, kitap okuyayım, çok çok daha mutluyum Seyahat etmek benim için angarya gibi bir şeymiş

Söylemek istediğim, gerçekten ne istediğinize, kalbinize çok iyi bakmanız lazım

Bazen çok istediğimiz bir şey aslında bize dışarıdan benimsetilmiş olabiliyor Özellikle filmler, diziler, bazı kitaplar, reklamlar çok ustalar bize aslında istemediğimiz şeyleri, bize bizim isteklerimizmiş gibi sunmayı…

Peki diyelim, gerçekten size ait bir plan yaptınız ve bu rakamı buldunuz O zaman ne olacak?

Eğer, Allah’ın izniyle, gönlünüz bu konuda rahat, niyetiniz kuvvetli, düşünceleriniz yapıcı, duygularınız mutlu, inançlarınız ve beklentileriniz umutlu, kalbiniz şu an sahip olduklarınıza şükür dolu ise ve bu plan ve rakam gerçekten, hayat amacınız, değerleriniz ve hayatın vazgeçilemez 8 parçası ile uyumlu ise, önünüze sizi o yöne doğru götürecek minik fırsatlar çıkmaya başlayacak (Gerçi benim için böyle oldu, ama sizin için ani ve büyük bir fırsat da çıkabilir, ben bilemem Ben sadece kendi yaşadıklarımdan konuşabiliyorum

Bu fırsatları görebilmek ve bu adımları atabilmek çok önemli Çünkü, her bir adımda, yeni bir fırsat ve yeni bir adım belirecek

Bu işin en ilginç tarafı adımların teker teker çıkması ve hatta bazen son noktayla alakasız gibi görünmesi

İşte bu bilinmeyenlere rağmen bu adımları atma cesareti gösterdikçe, arzuladığımız o hayat da karanlıkların, sislerin ardından yavaş yavaş görünür hale geliyor

Allah çok iyi biliyor, bizi nasıl o gerçekten arzulağımız noktaya getireceğini, bize düşen ise imanla ve cesaretle önümüze çıkan adımları atmak oluyor

2010 yılının bu ilk günlerinde size de tavsiye ediyorum Sessiz, huzur dolu bir köşe bulun, elinize büyükçe bir kağıt veya defterle kalem alın ve kalbinizi dinleyerek, kendinize 3 senelik bir plan yapın

Gerçekten, ama gerçekten SİZ nasıl bir hayat isterdiniz? Annenizin, babanızın, arkadaşınızın istediği veya bir dizide gördüğünüz veya kitapta okuduğunuz bir kahramanın hayatı değilde, SİZ nasıl bir hayat isterdiniz?

Kalpten istediğiniz, özel raporumuz “Hayatının Gerçek Amacı”ında belirttiğim o hayat değerleri, vazgeçilemez 8 parça, ve size özel o hayat amacınızla uyum içinde olan, yaşamak için doğduğunuz o hayat nasıl olurdu?

Yazın…

Gelecek senenin ilk günlerinde bu yazdıklarınıza baktığınız zaman inanamayacaksınız

Daha doğrusu benim için şu an öyle

Geçen sene, 4 Ocak 2009′da yazdıklarıma bakınca inanamıyorum, hayatım nasıl da inanılmaz bir şekilde arzuladığım o hayata doğru şekil almaya başlamış ve ne kadar yol almışım…

Rabbime şükretmekten başka söyleyecek bir şey bulamıyorum…
NOT:

4 Ocak 2009′da yazdıklarım, sanki o gün 4 Ocak 2012 imiş gibi ve ben o an neredeyim, nasıl bir hayat yaşıyorum vs vs istediğim her şey olmuş gibi yazıyorum Bugün yazdıklarım ise sanki bugün 3 Ocak 2013 ve ben bu 3 sene zarfında nasıl bir gelişme ve ilerleme kaydetmişim, hayatım nasıl bir akış seyretmiş ve ben şu an 3 Ocak 2013 de neredeyim ve nasılım, şeklinde yazıyorum İnanın çok eğlenceli, size de mutlaka tavsiye ediyorum

alıntı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com