Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Yemek Tarifleri > Pasta, Kek, Börek & Kurabiye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
erkekeli, kurabiyesi

Erkekeli Kurabiyesi

Eski 06-27-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Erkekeli Kurabiyesi

Erkekeli Kurabiyesi Tarifi - Erkekeli Kurabiyesinin Tarifi - Erkekeli Kurabiyesi Nasıl Yapılır

Malzemeler

Buğday unu( 4 subardağı- 450/500 gr)

Yarım su bardağı toz şeker( 100 gr)

1 adet yumurta (sarısı beyazı birlikte içine)

Yarım su bardağı süt( yarım yağlı veya yağsız olabilir,100 ml)

1 çay bardağı sıvı yağ (110 ml)

1 poşet kabartma tozu( 10 gr)

1 çay kaşığı mahlep

1 çay kaşığı toz tarçın

1 adet portakal kabuğu rendesi (limon da olabilir)

üzerine; toz şeker serpiniz

Hazırlanışı

Süt ve yumurta oda sıcaklığında olmak üzere(dolaptan yarım saat önce çıkarınız) , unu 2-3 defa, kabartma tozunu, mahlebi , toz tarçını eleyiniz bir derin kaba önce toz şekeri, üzerine yumurtayı, portakal rendesi, sütü, sıvı yağı dökünüz daha sonra katı malzemeyi eleyerek (un-mahlep-tarçın-kabartma tozu) üzerine boşaltın ancak önce undan 200 gramını dökün, kalan unu azar azar ilave edin ele yapışmayacak ve kulak memesi yumuşaklığını elde edene kadar yoğurun Hamurdan parçalar koparıp elinizde yuvarlayıp yassılaştırın, fırın tepsisine yağlı kağıt yoksa folyo koyup üzerine yerleştirin Önceden ısıtılmış 180 derecede fırında üzerinden çok altını kontrol ederek altı pişmişse fırından çıkartın ( yaklaşık 40-45 dk), üzerine bir tülbent veya nemli bez koyup 5 dakika dinlendirin, sonra üstünü açın AFİYET OLSUN

NOT: Sert kurabiye sevenler içindir…ben elektrikli mini fırında yapıyorum, büyük fırında daha önce pişebilir, tedbirinizi alınız Bazı küçük malzemeleri kullanmayabilirsiniz( mahlep,tarçın vb, seveni var sevmeyeni var! ben, kepek unum olursa yarı yarıya yapıyorum daha hafif oluyor!

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com