Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
büyük, zafer

Büyük Zafer

Eski 06-27-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Büyük Zafer

Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa gizlice Ankara'dan çıkarak cepheye gitti Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa, Cephe Komutanı İsmet Paşa ile diğer büyük komutanlarla sardırış planı üzerinde konuşmalar yaptı Böylece taarruz günü 26 Ağustos olarak kararlaştırıldı Nihayet 26 Ağustos 1922 sabahı ordumuza Afyon'un güneyinden hücum emri verildi Bu ani baskın karşısında düşman şaşkına döndü Kurmuş oldukları cephe daha ilk hücumda yarıldı Altı saat bile dayanamadı

Ordularımız 4 gün gibi kısa birsüre içinde düşmanı her taraftan kuşattılar ve Dumlupınar'da büyük bir meydan savaşı verdiler (30 Ağustos 1922) Bu meydan savaşında düşman orduları perişan oldu Böylece tarihin en ünlü zaferlerinden birini daha kazandık Bu savaş tarihe Başkumandanlık Meydan Muharebesi diye geçmiştir Bu büyük zaferdan sonra Yunan ordusu perişan oldu, komutanları teslim oldu Yunan ordusu İzmir'e kaçmaya başladı Hızla ilerleyen Türk ordusu 9 Eylül günü İzmir'i, ertesi gün de Bursa'yı geri aldı Bütı Anadolu onbir gün içinde düşmandan temizlendi Büyük zaferin coşkunluğu ile yurdun her tarafında zafer şenlikleri yapıldı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com