Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
askeri, korede, türk

Kore'de Türk Askeri

Eski 06-27-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kore'de Türk Askeri

Kore'deki Türk askerinin görülmemiş fotoğrafı

Kore Savaşı'nın 60 yıldönümü Kuzey ve Güney Kore'de anılıyor Savaşın yıldönümünde Life'ın internet sitesinde cephedeki Türk askerinin hiç görülmemiş bir fotoğrafı yayınlandı

Kore Savaşı'nın üzerinden 60 yıl geçti Savaşın 60 yıldönümünde Life, cepheden daha önce görülmemiş fotoğraflar yayınladı Yayınlanan fotoğrafların arasında, Türk askerinin yaralı bir askeri tedavi ederken çekilmiş görüntüsü de bulunuyor
Kuzey ve Güney Kore'de savaşın başlamasının 60 yıldönümünü anılıyor
Güney Kore'nin başkenti Seul'de, savaşın başladığı güne atıfla "6/25" olarak adlandırılan savaşı anmak için resmi tören düzenlerdi
Devlet Başkanı Lee Myung-bak törende, savaşa asker veya yardım gönderen ülkelerin temsilcilerini takdim ederek konuşma yaptı Törene Güney Koreli ve yabancı gaziler, büyükelçiler ve muvazzaf Kore ve ABD askerleri katıldı
Lee, "60 yıl önce bugün, Kuzey Kore komünistleri, bir hafta sonu şafağında herkes huzur içinde uyurken 38 paralelin tüm cephelerinden ateş açtı" dedi
Savaşı, "anavatanın kurtuluş savaşı" olarak nitelendiren Kuzey Kore'deyse yıldönümünde devlet ajansı, "ABD, Kore savaşının kışkırtıcısı" başlığıyla, "savaşı sürpriz bir saldırıyla ABD'nin başlattığını" belirttiği bir yazı yayımladı
Yazıda, "Tüm tarihi gerçekler, Kore'de savaşı başlatanın ABD emperyalistleri olduğunu gösteriyor ve ABD bu sorumluluktan asla kaçamaz" denildi

TÜRKİYE 741 ŞEHİT VERDİ
25 Haziran 1950'de başlayan savaşta Güney Kore'ye yardım için BM şemsiyesi altında, ABD'nin dışında 15 ülke asker gönderdi Çin askerleriyse Kuzey Kore'nin yanında savaştı 3 yıl süren savaş ateşkesle sona erdi, ancak daimi bir barış anlaşması hala imzalanmadı Bu sebeple iki ülke, teknik olarak hala savaş durdumunda gözüküyor
Kore Savaşı'nda Türkiye'den de 5090 askerden oluşan bir tugay savaştı 741 Türk askeri şehit olurken, 2 binden fazla askerimiz gazi oldu

25 Haziran 1950'de başlayan savaşta, Güney Kore'ye yardım için BM şemsiyesi altında ABD'nin dışında 15 ülke asker gönderdi Bu 15 ülkeden biri olan Türkiye, bölgeye 5090 askerden oluşan bir tugay gönderdi (Cephede bir Türk askeri)

Çin askerleri ise savaşa Kuzey Kore'nin yanında katıldı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com