Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Aşk & Sevgi - Bayanlar, Erkekler > Bayanlara Özel > Bebek & Çocuk

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anneler, bulsun, olan, olmayanları, sütü

Sütü olan anneler olmayanları bulsun diye...

Eski 06-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sütü olan anneler olmayanları bulsun diye...

Size internetteki yeni bir oluşumdan bahsedeceğiz Hareketin adı “Anne sütü olanlar olmayanları bulsunlar” Mucidi ise Derya Taşdiken

Bir sütkardeşim var, adı Ferhat Şimdi nerede yaşıyor hatta yaşıyor mu, bilmiyorum Annesinin sütü kesildiğinde annem sütünü vermiş ona sağlıklı büyüsün diye Dolayısıyla ben bu kavramın hep ne kadar doğal olduğunu bilerek geldim bu yaşa ama internette rastladığım bir “hareket” insanların hala bu konuda sıkıntılar yaşadığını gösterdi bana

Marka Anne adlı bloğuyla kendine bir okuyucu kitlesi yaratan 27 yaşındaki Derya Taşdiken’in, şu anda 1 yaşında Eren isimli bir oğlu var Anneleri ilgilendiren her konuda yazılar yazan Derya Hanım ile bu hareketi başlatma gerekçelerini ve nasıl organize olduğunu konuştuk bizi misafir ettiği evinde

Hamileliğinden önce çeşitli dergilerde görev alan Taşdiken, daha sonra ne yapmak istediğini düşünmek için ara vermiş iş hayatına Evlendikten sonra moda ile ilgili bir şeyler yapmayı planlarken hamilelik, onu başka bir alana sürüklemiş Oğlu Eren doğduktan sonra sütü yetersiz olduğundan anne sütü aramaya başlayıp bu işin ne kadar meşakkatli olduğunu görünce “Anne sütü olanlar olmayanları bulsunlar” kampanyası için fikir üretmeye başlamış Yaklaşık 10 aydır faaliyet gösteren web sitesinden ve sosyal medyadan sürekli çağrıda bulunuyor ve giderek daha fazla anneye ulaşıyor İstanbul’da 11, Ankara’da 1 tane süt aile oluşturduklarını söyleyen Taşdiken, İzmir ve Samsun gibi birçok şehirde de hala bekleyenlerin olduğunu söylüyor

“Anne sütü olanlar olmayanları bulsunlar” hareketi ne zaman başladı?
Doğum sonrası benim sütüm yetersiz olduğundan ve Eren’e daha bu kadar küçükken mama yedirmek istemediğimden sütanne aramaya başladım Onun doğal bir besin dururken hazır mama gibi yapay gıdalarla beslenmesine gönlüm el vermedi 17 günlükken ilk sütannemizle buluştuk ve bu fikir o zaman aklıma düştü

Eren ve süt kardeşi Duru

Daha sonra sütanne sayımız 3’e çıktı Hatta 2 annemizi doktorum yönlendirdi bana ve öğrendim ki bu annemiz fazla sütünü değerlendirmek için hastanelere bile gitmiş ama bürokratik işlemler pes ettirmiş onu Tüm bunlardan sonra dedim ki; “Bana bile bu kadar fazla sütü olan anne denk geldiyse, sütü fazla olan ve hiç olmayan bir sürü insan olmalı” Sezaryen doğumlar arttıkça sütü olmayan kadın sayısı da artıyor sonuçta

Bu oluşumun koordinasyonunu nasıl sağlıyorsunuz peki?
Süt vermek veya almak isteyenler bize mail atıyor, biz de onları bir araya getiriyoruz Biz dediğime bakmayın, ekibim ben ve eşimden ibaret Sitemde bu başvurular için bir form da hazırlayacağım Şu an ise bana e-posta ile ulaşıp yaşadıkları il/ilçe, bebeklerinin doğum tarihi, isim/soy isim, telefon numaraları ve süt almak/vermek istedikleri gibi bilgileri gönderiyorlar Bu e-postalar bazen çok uzun ve güzel hikayeler de içeriyor tabii

Eren poz veriyor

Sadece bir web sitesi üzerinden ulaşanlar, nasıl güvendiler size?
Açıkçası hiç bilmiyorum Belki benim anlattığım hikaye güvenilir geldi Aynı şeyleri yaşıyoruz çünkü

Onlar buluştuktan sonra sizinle iletişimleri nasıl devam ediyor?
Çok samimi… Mesela Ankara’da buluşan ailelerden ilk buluşma anlarını anlatan bir yazı yazmalarını rica etmiştim Uzun ve çok güzel bir yazı geldi İstanbul’dakilerden de bekliyorum Sitemizde bu harekete özel alan açıldığında herkes bu gelişmeleri ve yazılıp çizilenleri görebilecek

Aileler anne sütünün güvenilirliğini nasıl ölçüyor?

Benim eşim de önceleri güvenmeyip karşı çıkmıştı “Süt verecek anne belki sigara içiyor, kötü besleniyor” diye Bir babanın bunları düşünmesi çok normal ama anneler, başka bir annenin süt vereceği bebeğe bunu yapamayacağını biliyor, hissediyor Dikkatli olmak gerekiyor tabii yine de

Süt veren annelerin sütünün geldiği dönemler doğum sonrası 3-5 ay arası Hamilelikte tüm testleriniz yapılıyor zaten, bulaşıcı bir hastalık var mı, yok mu biliniyor Sonradan kapılmış bir hastalık olabilir Bu durumda süt verecek anneden testler talep edilebilir, onun imkanı yoksa süt alacak aile bunu temin edebilir Ne yalan söyleyeyim ben hiç düşünmedim bunları, güvendim

Anne sütünü değerlendiren kurumlar ya da sizinki gibi başka kampanyalara rastladınız mı?
Olmadığını biliyorum ama açıkçası uzun uzadıya da araştırmadım Böyle yerler olsa bana ulaşan anneler muhakkak bilgi sahibi olurdu diye düşünüyorum çünkü çok uzun araştırmalar yapıyorlar

Başlattığınız kampanyaya destek vermek isteyen yerler çıktı mı peki?
Şimdiye kadar gelmedi ama çok isterim Tek başıma sistemi büyütmem mümkün değil Test cihazları, buzdolabı gibi gerekli malzemeleri sağlayıp bunu kurumsal ve tüm Türkiye’ye ulaştıracak bir sistem getirecek Bu konuda herkese açığım, destek olurum

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com