Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
korkan, mesnevi, okçu, süvariden

Süvariden Korkan Okçu Mesnevi

Eski 06-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Süvariden Korkan Okçu Mesnevi

SÜVARİDEN KORKAN OKÇU

Bir atlı cins ata binmiş, pür silah, heybetle bir ormana dalmış, gidiyordu Usta bir okçu görüp korkarak yayını çekti Onu vurmak isterken atlı bağırdı: “Ben cüssece iriyim ama hakikatte zayıf bir adamım Sakın benim iriliğime bakma, savaş zamanı kocakarıdan da aşağıyım

Okçu “ haydi git, iyi ki söyledin, yoksa korkumdan seni vuracaktım” dedi Nice adamlar vardır ki erkek olmadıklarından ellerinde kılıç olduğu halde karşıdakini silahla tepelenmişlerdir Rüstem’lerin silahını bile kuşansan ehli olmadıktan sonra canından olursun Oğul, kılıcı bırak da can siperini ele al Bu padişahtan ancak başsız olan başını kurtarır Senin silahın; hilen, düzenindir

Hem senden doğar hem canına kast eder Bu hilelerden madem ki bir fayda elde edemedin, hileyi bırak da devletlere kavuşasın Madem ki hileden bir meyve elde edip yiyemedin, bırak hileyi, Tanrıyı ara! Bu bilgiler, sana madem ki kutlu değil, kendini ahmak yerine koy, şom şeyi terk et! Melekler gibi “ Tanrım, bizim bilgimiz, ancak senin bildirdiğin bilgidir, başka bir şet bilmiyoruz” de

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com