Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
eski, hakaniye, türkçe, türkçesi

Eski Türkçe ve Hakaniye Türkçesi

Eski 06-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hakâniye Lehçesi dendiği zaman akla Kaşgarlı Mahmut'un en çok beğendiği, öyle ki "Kaşgâr Dili","Kaşgar Türkçesi" olarak da adlandırılan, bir diğer şekilde "Karahanlı Türkçesi"

Kaşgarlı'nın, şivelerle karşılaştırılırken "Türkçe" diye adlandırdığı Hakâniye Lehçesi, ilk Türk yazı dilidirBu yazı dili devresinden gelen eserlerin büyük kısmı Uygur yazısı ile yazılmış olduğundan bu döneme Uygur dönemi(devri), bu yazı diline de Uygurca denilebilir (Karahanlıca)dilinin devirlerinden biri gelir
Fakat Türkoloji ve Türk dili öğretiminde Türkçe'nin bu ilk devresi için biz "Eski Türkçe" adlandırmasını yapıyoruz "Eski Türkçe" dönemini incelerken bu dönemin kapsadığı Hakâniye Lehçesi'ni ve özelliklerini de inceleyebiliyoruz

Türkçe'nin ilk devirlerinden olan Eski Türkçe devresi, dilimizin diğer evrelerindeki gelişmelerin kaynağıdır Kısacası, Türkçemizin bütün şekillerinin kökenine inecek olursak Eski Türkçe dönemini incelemeliyizTürkçe'nin ana devresi ve temel yapıları bu dönemde temellenmiştir

Eski Türkçe döneminde Göktürk Yazısı (6-8 yy), Uygur Türklerinin kullandığı Uygur Yazısı (8-13 yy) ve Müslüman olan Karahanlı Türklerinin Uygur Yazısı ile birlikte Arap yazısını da kullanmaya başladıkları Karahanlıca (10-13 yy) dediğimiz birbirine çok yakın ağızlarda olan üç yazı dili meydana gelmiştir Üç ayrı alfâbe kullanılmış olmasına rağmen, yazı geleneğimizin izleri üçünde de aynı özellikler gösterir

Kaynaklar:[*]Muharrem Ergin, Türk Dil Bilgisi[*]Tahsin Banguoğlu, Türkçenin Grameri

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com