Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
masallar

Masallar

Eski 06-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Masallar

Masallar;efsaneler,destanlar ve diğer sözlü halk ürünleri gibi, bir ulusun kültürünü yansıtan önemli anlatımlardır

Masallar duyulan geçmiş (miş'li geçmiş), şimdiki zaman ve geniş zamanla anlatılır Masalların başında, ortasında ,uygun yerlerinde ve sonunda söylenen yerine göre uzun, yerine göre kısa kalıplaşmış sözler vardır

Bunlara masal tekerlemesi adı verilir Masallar iki ana çeşide ayrılır:

1Halk Masalları

2Sanatlı Masallar

1Halk Masalları: Kaynağı,yaratıcısı bilinmeyen masallardır Toplumun geleneklerini, düşünüş tarzını, zevkini sözlü olrak kuşaktan kuşağa bildirir

2Sanatlı Masallar: Yazarı, yaratıcısı bilinen masallardır Bir düşünceyi ortaya koymak, yermek ,toplumun aksaklıklarını belirtmek için yazarlar bu türden yararlanır

MASAL ÖGELERİ

1Olay: Gerçek dışı ve olağanüstü bir plân üzerine kurulu, olay ya da olylar bütünüdür

2Kişiler: İnsanlar, hayvanlar ve cin, peri, dev gibi hayalî varlıklardır

3Yer: Gerçek dışı yerlerdir Kaf Dağı, Yedi Derya Adası, Maçin gibi masal ülkeleri ve masal yerleridir

4Zaman : Bilinmeyen bir zaman vardır Masal başı tekerlemeleriyle bu bilinmezlik ortaya konur "Evvel zaman içinde Bir varmış bir yokmuş"

5Dil ve Anlatım: Masallar sözlü ürünlerdir Masalların anlatımı önemlidirÇünkü dinleyeni masal dünyasına çekebilmek anlatıcının ustalığına bağlıdır Masalların dili, halkın konuştuğu dildir

Bir masalda üç bölüm bulunur:

a Döşeme :Masala giriş bölümüdür

b Olay : Giriş, gelişme ve sonuç bölümlerine ele alır

c Dilek :Masalın güzel bir sonuca bağlandığı bölümdür

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com