Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
gölü, terkos

Terkos Gölü

Eski 06-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Terkos Gölü

stanbul’un su ihtiyacını karşılayan göllerden Marmara Bölgesinin Trakya kesiminde İstanbul’un 50 km kuzeybatısında, Karaburun’un gerisinde bulunmaktadır Göle, Durusu Gölü de denilmektedir Kenarları girintili çıkıntılı olan gölün yüzölçümü 25 km2, en derin yeri on bir metredir Su toplama alanı 619 km2dir Deniz seviyesinden 275 m yüksek olmasına rağmen bugün Karadeniz’e akıntısı yoktur Eskiden Boğazdere adı verilen bir akıntıyla suları denize boşalıyordu Bu akıntıyı sağlayan yerin gölle birleştiği yere küçük bir set yapılınca suları denize gitmediğinden su seviyesinde bir yükselme oldu Göl görünüş îtibârıyle eskiden buranın bir koy olup, zamanla denizin istilâsına uğramış dere ağızları olduğu intibasını vermektedir

Terkos Gölünün beslenme havzası küçük, fakat göle su taşıyan dereler fazladır Bunların suyu en bol olanı batıdan gelen İstranca Deresidir Denizden ayrıldıktan sonra gölün suyu süratle tatlılaşmıştır Terkos Gölüne bir yılda ortalama 196 milyon metreküp su gelmektedir Çok yağış alan zamanlarda bu su miktarı 237 milyon metreküpe çıkmaktadır

Gölün doğusunda bulunan Terkos Köyü, göle ismini vermiştir Bu köyde Sultan İkinci Abdülhamid Han (1876-1909) zamânında İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak için 1885’te Terkos Fabrikası adı verilen tesisler yapıldı Yüz senedir İstanbul’un suyunu temin eden bu tesisler günümüzde de mevcuttur Su gölden alınarak Kağıthâne’de bulunan arıtma tesislerinden geçtikten sonra İstanbul’a dağıtılmaktadır Son senelerde görülen kuraklık yüzünden ve artan İstanbul nüfûsunun su ihtiyacını karşılamak üzere deniz kıyısında vurulan sondalardan elde edilen su, pompalarla Terkos Gölüne akıtılmaktadır

Aynı zamanda göl, bir balıkçılık ve birçok yabânî av kuşunun yaşadığı bir avcılık alanıdır
*Kaynak Rehber Ansiklopedisi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com