Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adaları, rüzgarüstü

Rüzgarüstü Adaları

Eski 06-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Rüzgarüstü Adaları

Küçük Antillerin güney bölümünü teşkil eden, Atlantik Okyanusu ve Karayip Denizi arasında bulunan ada topluluğu Adalar 12°-15°40’ kuzey paralelleriyle 60°48’-61°48’ batı meridyenleri arasında kalır Toplam arâzi 3500 km2yi geçmez En büyük adalar Dominica, Martinique, Greneda Grenadines, St Lucia, St Vincent’tir

Rüzgârüstü Adalarının en büyüklerinden olan Dominica, 1493’te Christopher Columbus tarafından keşfedilmiş, bundan sonraki on sene içerisinde adaların tamâmına Avrupalılar girmiştir Çeşitli târihlerde İspanyol, İngiliz, Hollanda veFransız hâkimiyetinde kalan bölge 1783 Versailles Antlaşması ile İngiltere’ye verilmiştir Adalar’ın 358000 kişilik toplam nüfûsu Afrikalı, Yerli, Fransız, Portekizli, İngiliz ırklarının melezi olan bir ırktan meydana gelir Halkın çoğu tarım sektöründe çalışır Rüzgârüstü Adalarının tamâmı Karayib ikliminin tesiri altındadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com