Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
abdülkadir, özcan

Abdülkadir Özcan ( 30.05.1948)

Eski 08-06-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Abdülkadir Özcan ( 30.05.1948)

akademisyen

--------------------------------------------------------------------------------

30 Mayıs 1948 tarihinde Muğla'nın Milas ilçesinde doğdu 1972 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ni "Şeyhî Mehmed Efendi-Vekayiü'l-fudalâ" adlı lisans teziyle bitirdi 1974-1977 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi'nde memur olarak çalıştı 1977'de asistanlık imtihanını kazandı Doktora çalışmalarını, Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Tarihi Anabilim Dalı'nda sürdürdü "Defterdar Sarı Mehmed Paşa, Zübde-i Vekayiât, Tahlil ve Metin" adlı çalışmasıyla 6 Mayıs 1980 tarihinde doktor ünvanını aldı 1983 yılında yardımcı doçent oldu

1986-1987 eğitim-öğretim yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi'nde öğretim üyeliği yaptı 2 Kasım 1987 tarihinde doçent oldu

1988-89 öğretim yılı başında Mimar Sinan Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'ne nakloldu ve burada bir dönem dekan yardımcılığı yaptı

14 Nisan 1993 tarihinde profesör ünvanını aldı 2000-2001 eğitim ve öğtetim yılında Hoca Ahmed Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi'nde Türk Devletleri Tarihi Bölüm Başkanlığı ve öğretim üyeliği yaptı

Mimar Sinan Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nde Yeniçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanı ve öğretim üyesi olarak çalıştı

Üyesi olduğu kuruluşlar: Türk Tarih Kurumu

Bildiği yabancı diller: Fransızca

ESERLERİ:

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Tezleri İstanbul 1984

Defterdar Sarı Mehmed Paşa, Zübde-i Vekayiât ( Olayların Özü)I-sadeleştirilmiş metin

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Tezleri İstanbul 1984

Mecdî Mehmed Efendi, Hadâiku'ş-Şakaik(önsöz ve indeks ile tıpkıbasım) İstanbul 1989

Nev' îzâde Atâî, Hadâiku'l-hakaik fî tekmileti'ş-Şakaik (önsöz ve indeks ile tıpkıbasım) İstanbul 1989

Şeyhî Mehmed Efendi, Vekayiü'l-fudalâ, I ( önsöz ve indeks ile tıpkıbasım ) İstanbul 1989

Fındıklılı İsmet Efendi, Tekmiletü'ş-Şakaik fî Hakk-ı ehli'l-hakaik (önsöz ve indeks ile tıpkıbasım) İstanbul 1989

Mühimme Defteri 90 İstanbul 1993(komisyon)

3 Numaralı Mühimme Defteri Ankara 1993 (komisyon)

Eyyubî Efendi Kanunnâmesi(tahlil ve tenkitli neşir) İstanbul 1994

Defterdar Sarı Mehmed Paşa, Zübde-i Vekayiât, Tahlil ve Metin (tenkitli neşir) Ankara 1995

XV VE XVI Asırlar Türk Asrı Yapan Değerler ( önsöz, açış konuşması, müzakereci, oturum başkanı ve editör: Abdülkadir Özcan) İstanbul 1997

Anonim Osmanlı Tarihi ( edisyon kritik) Ankara 2000

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com