Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
1926, erbakan, necmettin

Necmettin Erbakan ( 1926)

Eski 06-30-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Necmettin Erbakan ( 1926)

1926 yılında Sinop'ta doğdu 1948 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'ni bitirerek mühendis oldu Aynı kurumda öğretim üyesi oldu, 1962 yılında profesörlüğe yükseldi TOBB Başkanı seçildi 1969'da bağımsız olarak milletvekili seçildi 1970'de Milli Nizam Partisi'ni kurdu Parti 1971 yılında kapatıldı 1973'te Milli Selamet Partisi adıyla kurulan yeni partiye girdi ve bilahare genel başkan seçildi 1973'te MSP Bülent Ecevit'in genel başkanı olduğu CHP ile koalisyon yaptı Kurulun bu hükümette Erbakan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı oldu 1974-1977 yılları arasında Milliyetçi Cephe hükümetlerinde aynı sıfatla yer aldı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra siyaset yapması yasaklandı Siyasi yasağının kalkması üzerine, 1987 yılında Refah Partisi'nin genel başkanı seçildi RP-DYP Koalisyon hükümetinde başbakanlık yaptı 28 Şubat 1997 süreciyle yıkılan hükümetten sonra Refah Partisi kapatıldı ve Necmettin Erbakan'ın siyasi yasağı başladı Ayrıca Bingöl'de yaptığı bir konuşmadan dolayı 1 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı Af kanunuyla hapis cezasından kurtuldu

HAKKINDA YAZILANLAR

Şevket Kazan 'Refah Gerçeği'ni yazdı Sırada, MSP ve MNP'nin tarihi ile Erbakan'ın hayatı var

Adalet eski Bakanı ve kapatılan Refah Partisi'nin Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan, kendi bakış açısıyla 12 Eylül'den 1998 yılına kadar olan siyasi tarihi yansıttığı ''Refah Gerçeği'' başlıklı kitabının ilk cildini tamamladı 2 ciltte RP'nin kapatılmasını, 3 ciltte "RP'nin kapatılmasına ilişkin komploları" anlatacağını açıklayan Kazan'ın daha sonraki hedefi ise Milli Selamet Partisi, Milli Nizam Partisi ve Erbakan'ın hayatını yazmak

Şevket Kazan, ASKİ Sosyal Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, ilk cildi Keşif Yayıncılık tarafından piyasa çıkartılan ''Refah Gerçeği'' kitabını tanıttı

Bugüne kadar Refah Partisi hakkında 100'e yakın kitap yazıldığını ancak yazarların gerçekleri yansıtmadıklarını, kurguları dile getirdiklerini anlatan Kazan, ''1983'te limandan açılmışız ama 1998'e kadar seyir defterimizi kimse yazmamış Biz yazmayınca sağdan soldan bazı insanlar günün siyasi konjektürüne göre yazmışlar'' diye konuştu

Kitabının ilk cildinde, 1983 yılından 24 Aralık 1995 seçimlerine kadar olan bölümü ela aldığını ifade eden Şevket Kazan, 2 ciltte RP'nin kapatılmasını, 3 ciltte ise RP'nin kapatılmasına ilişkin komplolara yer vereceğini anlattı

Kazan, bundan sonra Milli Selamet Partisi'ni, daha sonra Milli Nizam Partisi ve Erbakan'ın hayatını kaleme alacağını bildirdi

'AMAÇ PARA DEĞİL'

Kitabı maddi beklentisi olmadan yazdığını belirten Kazan, ''Bulutlar dağılsın, bulutların ardındaki RP aydınlansın, birçok yanlış ve kötü düşünceler aydınlansın diye yazdım'' dedi

Kazan, kitabına ''Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla yazmaya başlıyor ve'' şeklindeki ithaf sözlerinin sorulması üzerine, ''Ben inancım gereği böyle yazdım Bizim geleneğimiz açısından tabii bir üslup Bunun hafife alınmasının bir gereği yoktur'' karşılığını verdi

Hürriyet 07/04/2001

Hangi Erbakan

Soner Yalçın

Öteki Yayınevi / Araştırma -İnceleme Dizisi

Ataları, babası, üvey ağabeyleri, okul günleri ve tavuklu pilavı

''41 yaşındaki aşkı ve 33'üncü dereceden Mason nikah şahidi''

Gümüş Motor'dan, Odalar Birliği'nden ve AP'den kovuldu

''Milli Nizam Partisi'nin perde arkasındaki "Genel Başkanı"; Şeyh Mehmet Zahid Kotku''

Milli Nizam Partisi kapatılıyor, Erbakan İsviçre'ye "hicret" ediyor

''MSP illegal olarak kuruldu İsim babası Aziz Nesin''

MSP'nin generalleri Erbakan'ın "İstihbarat Örgütü"

''MSP'den Masonlara kıyak Akgün Erbakan'ın komisyonları''

MSP'de nakşi-nurcu kavgası

''Yağmur bombaları pazarlayan MSP'li Senatör''

"Eroinleri Erbakan'dan aldım" diyen MSP'li milletvekili

''Akıncı gençlerin silahlı 32 kampı''

Erbakan'dan Kral Faysal'a mektup; "Beni güçlendirin!"

''MSP'yi aklayan üç askeri hakim İkisi RP'de biri Suudi Arabistan'da''

Suudiler'in Nurculara hediyesi Faisal Finansman, Nakşibendilerin hediyesi Al

Barak Türk

''Erbakan'ın 50 milyarlık villası''

"Erbakan Hareketi"nin Ortadoğu'daki müttefiki; Rabıta, İhvan

''Erbakan, ABD'ye niçin gizli gidiyor? Kimlerle görüşüyor?''

Suudiler'den bir yılda gelen para 300 milyar

''Masonların seçtiği Şeyhülislam''

Erbakan'ın Mercedes'leri, banka hesapları, tefecileri ve gizli kasaları

"Erbakan hareketine ilişkin yapılan ilk gazetecilik araştırması"

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com