Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
1928, 1998, erol, taş

Erol taş ( 1928 - 1998 )

Eski 06-22-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Erol taş ( 1928 - 1998 )

*** EROL TAŞ *** ( 1928 - 1998 )

Sinema oyuncusu Türk Sinemasının kötü adam rolündeki büyük ismi Erol Taş, Erzurum’da dünyaya geldi Oyunculuğa başlamadan boksörlük dahil bir çok işte çalışan sanatçı, 1947 yılında İstanbul ve Türkiye ikinciliğini kazandı…

Erol Taş sinemaya girişi de hayli enteresandır O hikayesini şöyle anlatır bir röportajda;

“ Lütfi Akad o bölgede bir film çekiyordu Biz de işten kaytarıp çekimleri izliyorduk arkadaşlarla Günlerce süren çekimlerden birinde mahallede oturan birkaç serseri, film ekibine musallat olup onları rahatsız etmeye başladı Film ekibini korumak için birkaç arkadaşımla birlikte, serserilerle kavgaya giriştik ve Lütfi Bey'in yanında onlara bir güzel dayak çektik Serseriler toz oldu tabi Lütfi Akad daha sonra haber göndermiş bana, 'Bir kavga sahnesi var, gelsin oynasın' diye Böylece sinema hayatım başladı Filmdeki rolümü diğer yönetmenler de beğendi ve ardı ardına teklifler gelmeye başladı"
Yaklaşık 200 filmde rol alan sanatçı, 45 yıl Türk sinemasına hizmet etmiştir Ancak Erol Taş’ın en çok ses getiren filmleri Susuz Yaz, Duvarların Ötesi ve Gecelerin Ötesi olmuştur Unutulmaz bir filmdir Susuz Yaz

*** Susuz Yaz ***

Metin Erksan’ın yönetmenliğinde Erol Taş ve Hülya Koçyiğit’in rol aldığı 1964 yılına ait bir filmidir Bu film Türkiye’de sansüre takıldığı için filmin çekildiği aynı yıl ilk olarak Almanya’da gösterilmiş ve Berlin Film Festivali’nde ALTIN AYI ödünü almıştır…

Türk Sinema tarihindeki önemi, uluslararası ödül kazanan ilk film olmuş olmasıdır Ve bu ödülün yanı sıra

• 1964 - "Acapulco Film Festivali" (Meksika) - "Altın Maya Ödülü"
ve Erol Taş, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü
• Venedik Film Festivali Merito Biennale - Metin Erksan, Özel ödül,
• Türk kadınlar birliği tarafından - Hülya Koçyiğit, Yılın kadın sanatçısı ödüllerini de almıştır

Ayrıca Susuz yaz, Erol Taş’ın ilk başrol oyunculuğu ve Hülya Koçyiğit gibi Türk sinema tarihine adını altın harflerle yazdıracak olan bir sanatçının seyirci ile buluştuğu ilk filmdir…

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com