Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Ekonomi / İktisat / İşletme

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aylıkları, düşer, emekli, prim, ödedikçe

Emekli Aylıkları Prim Ödedikçe Düşer

Eski 05-08-2012   #1
Şengül Şirin

Emekli Aylıkları Prim Ödedikçe Düşer

Tıpkı SSK’lılar da olduğu gibi Bağ-Kur’lularda da 1102008 gününden sonra prim ödedikçe ilerde alacakları emekli aylıkları düşüyor…

Ali beyi bu mektubu Ödemiş-Salihli arasında bulunun Bozdağ’da bir köyden yazıyorum Yıllarca bu ilçelerde esnaflık yaptım 2012 yılı Şubat ayında da emekli oldum En son basamaklar varken 14 üncü basamaktan prim ödüyordum Basamaklar kaldırıldıktan sonra da ayda 500 lira ödeyerek devam ettim Bana 822 lira emekli aylığı bağlamışlar üstelik artık işyerim olmadığında destek prim kesintisi de yok Komşum ise 7 inci basamaktan eski yıllarda emekli olmuş eline geçen aylık 780 lira aramızda sadece 40 lira fark var Sizden isteğim bana bağlanan emekli aylığı konusunda hata var mı bakar mısınız? Mehmet Öztürk-Salihli

Sayın okurum, sizin gibi mektup yazan o kadar çok ki Mesela sabah elime geçen Bakırköy’den Mehmet Göbülükoğlu’da benzer şeyler sormuş Diyor ki, “9000 gün Bağ-Kur primi ödedim, üstüne 3,5 yıl SSK primi ödeyip emekli oldum elime geçen aylık 930 lira 29 yıla bu rakam az değil mi” Evet her ikisinin de beklediği emekli aylığı ile ellerine geçen emekli aylığı arasında çok fark var ama maalesef her ikisinin de emekli aylığı yasalara uygun hesaplanmış Yasalar ise çalıştıkça veya prim ödedikçe emekli aylıkları düşer diyor Zira, emekli aylıklarının hesaplanmasında üç dönem var

-Birinci dönem 31121999 günü ve öncesinde çalışmalar-prim ödemeleri için ayrı,

-İkinci dönem 2000 ile 30092008 arasında çalışmalar-prim ödemeleri için ayrı,

-Üçüncü dönem 11020008 ve sonrasındaki çalışmalar-prim ödemeleri için ayrı,

Emekli aylığı hesaplanıp, ağırlıklı ortalamalarına göre size para veriyorlar Bu dönemlerden en sonuncusu her hal ve şartta en düşük emekli aylığını verir bu sebeple, 1102008 gününden sonra ister prim ödeyen olun ister çalışan fark etmez adınıza (aylık 2500 liradan az kazanç bildirilerek) prim ödendiği her ay ilerde alacağınız emekli aylıkları düşer

***BAĞ-KUR ESKİ EMEKLİLERİ DE YENİLERİ DE AZ EMEKLİ AYLIĞI ALIYOR

Emekli aylığı hesaplaması yasal olsa da ahlaki değil ve hukukçular iyi bilirler, (doğal) hukuki de değiller Yani yasallar ama hukuki değiller Bütün Bağ-Kur emeklileri almaları gereken rakamdan çok düşük emekli aylığı alıyorlar ama 1102008 gününden sonra da prim ödemiş veya ödüyor olanlar eşitlerine göre eski emeklilerden daha az emekli aylığı alıyorlar Bunun tek çözümü var yasaların değiştirilmesi lazım ama hükümetin buna yanaşacağını zannetmiyorum

***KONUYU BAKAN’IN CEVABI DAHA GÜZEL AÇIKLIYOR

Esasen tüm emeklilere intibak gerektiği halde sadece SSK emeklilerinden sadece 1999 yılı ve öncesinde emekli olmuş olanlarına intibak düzenlemesinin basın toplantısında, Bakan Faruk ÇELİK’e “01102008 gününden sonra çalışan veya isteğe bağlı prim ödeyen tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin emekli aylıkları konusunda da bir düzenleme yapacak mısınız” diye sorulduğunda, cevap olarak “biz zaten reformu, sosyal güvenlik açıklarını azaltmak için emekli maaşlarını düşürerek yaptık, neden düzeltelim” demişti

Kaynak: AliTezelcom - HABERTRK--Ba-Kur’da da emekli aylklar prim dedike der--Gzel bir emeklilik kitab daha

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com