Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
king, stephen, yeşil, yol, özet

Stephen King - Özet - Yeşil Yol

Eski 09-13-2010   #1
Şengül Şirin

KİTABIN ÖZETİ:

Acımasız katillerin bulunduğu Could Mountain hapishanesinin E bloğuna hoş geldiniz Buradaki mahkumalr ‘Yaşlı Sparky’ diye bilinen elektrikli sandaliye için sıralarını beklerlerdi

Hapishane gardiyanlarından Paul Edgecombe için bütün katiller aynıydı Ta ki John Coffey adındaki mahkumla tanışıncaya dek Dev cüsseli, çocuk kalpli bu adam Edgecombe’un hayatını değiştirecekti

Olay 1932’de,eyalet cezaevinin bulunduğu Could Mountain’da geçiyorİdam cezasına yargılananlar oraya gönderilirlerdiMahkumların Big Sparky,yani Koca Elektrikli diye şakalaştıkları elektrikli sandalye de oradaydıElektrik faturası hakkında şaka yapar,Müdür Moores’in karısı Melinda Şükran Günü yemek pişiremeyecek kadar hasta olduğunda gardiyanın yemeğini nasıl pişireceğiyle dalga geçerlerdi

Ancak o sandalyeye oturması gerekenler için olayın komik bir yanı kalmazdı
E Blok’a sadece idam edilecekler gönderiliyorduBuradaki mahkumlar umutsuz bir şekilde kendi sıralarını beklerlerdiİkiz küçük kızlara tecavuz ederek öldüdürmek suçundan idama mahkum olan John Coffey de buraya gönderiliyorZamanla bu adam sahip olduğu garip gücüyle ve sineği bile incitmeyecek kadar kalbiyle dikkatleri çekerHayatta kaldığı küçük süre içinde insanlara ve ayrıca tüm canlılara olan sevgisini ıspatlıyorNezaretçiler bu adamın bu kadar büyük suç işlediğinden şüphelenmeye başlıyorlar ve yalnışlıkla idam edileceğini artık anlıyorlarAma artık suçu kanıtlanmış durumda ve yargı çıkartılıyorHapishane gardiyanlarından biri olan Paul Edgecombe olanın gerçeğini öğreniyorJohn Coffey’in hiçbir suçunun olmadığından emin oluyorAma onun da elinden gelen ve yapacağı hiçbir şey kalmıyor

Paul,çocukluğunda kiliselerde Tanrı’nın Lütfü öyküllerinden bolca dinlemiş ve hepsine inanmıyordu,ama inandığı insanlar vardıCohn,yani o zenci mahkum,Paul’un hastalığını iyileştirince Paul’un iç dünyası alt üst oluyorBir iyileştirme mucizesine,Tanrı’nın gerçek bir lütfuna tanık olmuştuOnun dokunuşunu hissetmişti;tıpkı garip ve harika bir doktorun dokunuşu gibiJohn Coffey’in “Yardım ettim,değil mi?”sözleri dile dolanan şarkı ya da büyü yapmakta kullanılan sözler gibi, kafasının içinde dolanıp duruyordu
Ama onun değil, tanrının yardım ettiğini düşünüyor

Burada Tanrı’nın kendisinden ne istediğini anlamaya çalışıyorO kadar
çok istediği neydi ki, iyileştirme gücünü bir çocuk katiline vermişti? Evde bir
köpek kadar hasta,yatakta tiriyor olması yerine koğuşta olmasını mı?
Belki de William Wharton başka bir olay çıkarmak ister diye ya da
Percy Wetmore’un yeni bir aptallık yapıp yine zarar vermesini önlemek için evde değil, burada olması gerekiyordu

Percy’nin nefret ettiği ve öldürmeyi başardığı fareyi de diriltiyorİçinde morfin bulunan bir sürü hap verip,doktorların ölmeye evine gönderdikleri cezaevi müdürünün karısı Melinda Moores’un hastalığını da iyileştiriyor
Neyse ki,artık John Coffey’in pamuk çiftliğinin sahibi , Klaus Detterick’in ikiz kızlarının ölümünde hiçbir suçunun olmadığını da bu Tanrı gücü sayesinde öğreniyor üzüyor cok üzüyor

Kitabın sonunda John Coffey’in idam edilmesi Paul’u cok üzüyorYine de bu
Tanrı kendi bildiğince,hiç düşünmeden,yalnızca iyilik yapan adamı kurban ettiğini düşünüyorAma bunun böyle olması gerektiğini anlıyor ve herkesin ölüm borcunun olduğunu kabul ediyor

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com