Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adilşahlaradilshahiislam, devleti

Adilşahlar-Adilshahi-İslam Devleti

Eski 09-07-2010   #1
Şengül Şirin

Hindistan'da Bicapur' da kurulan islam devleti (1489-1686) Behmeniler'in yıkılmasından sonra bağımsızlığını ilan eden Yusuf Adil Şah tarafından kuruldu

Yusuf Adil Şah'ın şiiliği benimsemesi iç karışıklıklara ve sünni devletlerin düşmanlığına yol açtı Adilşahlar XVII yy başlarına kadar Dekkan'daki müslüman hanedanlar ve Hindular'la çarpıştılar 1565'te komşu müslüman devletlerle birleşerek Vicayan-gar'daki hindu imparatorluğunu yendiler, başkentlerini işgal ettiler

Muhammet Adil Şah döneminde Delhi'deki Hint-Türk im-paratorluğu'na bağlanmak zorunda kaldılar (1636) Bölgedeki etkilerini gittikçe yitirdiler Maharatlar, bir ordularını tümüyle yok etti Bunun üzerine başkentleri Bicapur saldırıya açık duruma geldi

Çocuk yaşta tahta çıkan (1672) iskender bin Ali döneminde Hint-Türk hükümdarı Evrengzib, Bicapur'u ele geçirerek Adilşahlar devletine son verdi Adilşahlar, Bicapur' da islam mimarisinin görkemli binalarını yaptılar, şair,yazar ve bilginleri korudular

Adilşah Hükümdarları
Yusuf Adilşah 1490 - 1510
İsmail bin Yusuf 1510 - 1534
Mallı bin İbrahim 1534 – 1535
I İbrahim bin İsmail 1535 – 1557
I Ali bin İbrahim 1557 – 1579
II İbrahim bin Tahmasp bin İbrahim 1579 – 1626
Muhammet bin İbrahim 1626 – 1660
II Ali bin Muhammet 1660 – 1672
Sikandar bin Ali 1672 - 1686

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com