Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Güncel Haber Merkezi > Polemik

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ermeni, kabulüne, tasarısının, tepki, yağıyor

Ermeni Tasarısının Kabulüne Tepki Yağıyor

Eski 03-07-2010   #1
Şengül Şirin
Icon4531

Ermeni Tasarısının Kabulüne Tepki Yağıyor

[Ermeni iddialarını içeren tasarının ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde kabul edilmesi Türk yetkililer tarafından tepkiyle karşılandı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bu kararı makul bulmuyorum ve esefle karşılıyorum Kararın Türk halkı nezdinde hiçbir itibarı bulunmamaktadır Bu oylamanın her alanda neden olabileceği olumsuz sonuçların sorumlusu Türkiye olmayacaktır" dedi

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamasında Gül, şunları kaydetti: "Bu kararı makul bulmuyorum ve esefle karşılıyorum Kararın Türk halkı nezdinde hiçbir itibarı bulunmamaktadır Tarihsel gerçeklikten uzak bu tek yanlı metnin ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi tarafından kabul edilmesi, Türkiye-ABD ilişkilerine yakışan bir tutum olmamıştır

Bu gelişme, Güney Kafkasya'da barış ve istikrar tesisi; halklar arasında kalıcı dostane ilişkiler kurulması doğrultusunda yürütülmekte olan çabalara zarar verecektir Siyasi çıkarlar gözetilerek alınmış olan böyle bir kararı tarihe ve tarih bilimine karşı haksızlık olarak telakki ediyorum Bu oylamanın her alanda neden olabileceği olumsuz sonuçların sorumlusu Türkiye olmayacaktır"

Başbakanlık'tan yapılan hükümet açıklamasında da, "Türk ulusunu işlemediği bir suçla itham eden bu tasarıyı kınıyoruz" denildi

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin de, Ermeni iddialarını içeren tasarının kabul edilmesini, ''sözde Ermeni soykırımı iddialarının bir yalama olduğunu, inandırıcılığını yitirdiğini görmekteyiz'' sözleriyle değerlendirdi

Şahin, ''Parlamentolar özellikle çağdaş parlamentolar yasa yaparlar Daha doğrusu yasa yazarlar, tarih koymazlar, tarih yazmazlar Amerikan parlamentosu
maalesef tarih yapmaya kalkışmıştır Tarih yazmaya kalkışmıştır 'Bu kabul edilemez bir hatadır' diye düşünüyorum Ayrıca oylamanın sonucuna bir başka açıdan bakıp değerlendirdiğimizde, sözde Ermeni soykırımı iddialarının bir yalama olduğunu, inandırıcılığını yitirdiğini görmekteyiz Dünya parlamentolarının artık bu tür artık inandırıcılığı kalmamış iddiaları konu yapmaması gerektiği kanaatindeyim ve Amerikan parlamentosunun bu tarihi hatayı bir şekilde kısa sürede düzeltmesini temenni ediyoruz ve bekliyoruz" dedi

Emekli Büyükelçi İlter Türkmen ise, tasarının komite tarafından kabul edilmesinin zaten beklendiğini, bir ara geçmeyecek gibi gözükse de 2000 ve 2007 yıllarında da olduğu gibi komiteden geçtiğini belirterek, "Asıl mücadele genel kurulda verilecek Bu tasarının genel kurula inmemesini sağlamak gerekiyor Bunu 2000 ve 2007'de başarabildik Her ikisinde de Amerikan Başkanlarının oldukça güçlü müdahaleleri oldu Üstelik 2007'de bu iş önlendiği zaman Başkan Cumhuriyet Partisindendi, ama Temsilciler Meclisinde çoğunluk Demokrat Partideydi Buna rağmen önlenebildi Bu sefer daha kolay önlenebilmesi lazım, çünkü Amerika Başkanı da demokrat, çoğunluk da demokrat Asıl mücadele orada olacak" dedi

Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr Hasan Köni de bu komiteden onlarca karar geçtiğini, kanun olmadığı müddetçe bunun önemli olmadığını ifade etti

ABD'nin demokrasiden çok, kendi tabiriyle "lobitokrasi" olduğunu, lobiler tarafından yönetildiğini bildiren Prof Dr Köni, lobi işlerinde çok büyük paralar döndüğünü kaydetti

Prof Dr Köni, kararın sakin bir şekilde karşılanması gerektiğini, zaten bugünkü uluslararası ortamda da çok büyük reaksiyonlar göstermenin Türkiye'nin lehine olmayacağını belirterek, "Ama Türkiye'nin eline de şöyle bir koz verildi; Türkiye, bu sözde soykırım tasarısını görüşmek için, Ermenistan'ın ekonomik durumuna bir destek verebilmek için, ama bunun yanında işgal ettiği Karabağ ki bu uluslararası bir sorundur, bunun çözülmesi için bu protokolleri yapmıştır, ama bu durum karşısında Türkiye'nin de bu protokolleri imzaya sunmama hakkı doğmuş oldu" dedi

Bu karara çok büyük bir reaksiyon gösterilmemesi gerektiğini düşündüğünü söyleyen Prof Dr Köni, "Türkiye bir demokratikleşme sürecinden geçiyor Birtakım reformlar yaparken büyük devletleri de karşısına almasın, ama ikinci hamlede eğer mecliste bu reddedilmezse Türk-Amerikan ilişkileri büyük yara alır Olayın çok büyütülmesi taraftarı değilim Asıl meclise gelmesini bekleyeceğiz, orada da tahminlerimize göre geçmeyecek" diye konuştu

cnnturk

Cevap : Ermeni Tasarısının Kabulüne Tepki Yağıyor

Eski 03-07-2010   #2
delishhhh

nerde hani o davos fatihi(!) elin flistinlileri için kabadayılık yaptı ama türkler için yapılan iftiralar aşağılanmalar ve ileride gidecek olan topraklarımız için seslerini çıkaramadılar çünkü neden kendi dediği giibi ben türk değil gürcüyüm eşimde arap kökenlidir türkiye çokda umurlarında sanki yazık çocuklarımıza emanet edebileceğimiz topraklarımız kalmayacak evet artık korkuyoruz
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-07-2010   #3
Şengül Şirin

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com