Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alınan, miktarı, oksijen, solunumda

Solunumda Alınan Oksijen Miktarı

Eski 12-20-2009   #1
Şengül Şirin

Ortalama yaş ve kilodaki sağlıklı bir insan derin bir soluk aldığında her iki akciğerindeki havanın toplam hacmi 6000 cm3'ü bulur Soluk verildiğinde akciğerlerdeki havanın tümüyle boşaldığı sanılır Oysa sakin ve rahat bir biçimde oturan, dinlenme halindeki bir insan akciğerlerine yaklaşık 500 cm3 hava alır ve soluk verdiğinde aynı hacimde havayı dışarı atar

Ama akciğerlerde gene de 3000 cm3 kadar hava kalır İnsan kendini ne kadar zorlar-sa zorlasın, akciğerlerinde kalan havayı 1500 cm3'ün altına düşüremez
Bir insanın derin bir soluk vererek dışarı atabileceği en fazla hava hacmi "yaşam kapasitesi" olarak adlandırılır ve spirometre denen bir aygıtla ölçülür Çocukların yaşam kapasitesi genellikle 2000 cm3 dolayında, yetişkinlerinki ise 3000-4000 cm3 kadardır Bu değer erkeklerde kadınlardakinden biraz daha fazladır Yaşam kapasitesinin ölçülmesi çeşitli akciğer ve solunum hastalıklarının tanısında doktorlara çok yardımcı olur

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com