Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
antropisi, ekseni, fizikte, sistemin, yalıtılmış, zaman

Fizikte Zaman- Yalıtılmış Bir Sistemin Antropisi, Zaman Ekseni

Eski 11-02-2009   #1
Şengül Şirin

Fizikte Zaman- Yalıtılmış Bir Sistemin Antropisi, Zaman Ekseni

Fizikte zaman- yalıtılmış bir sistemin antropisi, zaman ekseni

Fizikte zaman:

Fizikçiler açısından pek çok sürecin oluşumu, zamanın yönünden bağımsızdır Fizikte bir «zaman ekseni TERMODİNAMİK'in ikinci yasası, yalıtılmış bir sistemin antropisinin zamanla birlikte arttığını gösterir
Einstein tarafından 1905-1915 yılları arasında öne sürülen genel görecelik kuramı, NEWTON ve yandaşlarının belirttiği gibi, bütün gözlemciler İçin aynı olan bir mutlak (salt) zaman olmadığını öne sürer

Hareket halindeki bir saat, bir gözlemciye hareketsiz bir saatten daha yavaş gidiyormuş izlenimini verir (zaman kısalması)
Genel görecelik kuramı, bir çekim alanında ya da bir saat ötekinin çevresinde dönerken benzer bir etki gösterir

1971 yılında sezyum saatlerinin, süpersonik uçaklarla ters yönlerde Dünya çevresinde döndürülüp Dünya üstündekilerle karşılaştırılması sonucunda, bu saatler arasındaki farkın (saniyenin milyonda biri kadar) Einstein kuramında belirtildiği kadar olduğu görülmüştür

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com