Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
iidünya, savaşı, türkiye

II.dünya Savaşı ve Türkiye

Eski 10-01-2009   #1
Şengül Şirin

II.dünya Savaşı ve Türkiye

IIDÜNYA SAVAŞI VE TÜRKİYE

Nedenleri :

IDünya Savaşı sonucu Almanya ile imzalanan Versay Antlaşması
İtalya'nın ve Japonya'nın sömürgecilik faaliyetleri
Almanya'nın Polonya'ya saldırması ile savaş başlamıştır (1 Eylül 1939)
Almanya kısa sürede Polonya ve Fransa'yı işgal etmiştir
İtalya, Almanya'yı desteklemiş, birlikte Balkanlar'ı işgal etmişlerdir
İtalya, Libya üzerinden Afrika'nın iç kesimlerine kadar ilerlemiş, diğer yandan Habeşistan'ı işgal etmiştir
Japonlar, Çin topraklarına saldırmışlardır
Japonya, Pearl Harbour'a saldırınca ABD de savaşa katılmıştır
Almanya, İtalya ve Japonya ile bir ittifak kurmuştur (Mihver Devletler)
Fransa, İngiltere, Rusya ve ABD arasında da bir ittifak kurulmuştur (Müttefik Devletler)
ABD ve İngiltere İtalyan Yarımadası'na çıkarak İtalya'yı mağlup etmiştir (1942)
İtalya'da yönetim değişikliği olunca İtalya, İngilizler'in yanında Almanya'ya karşı savaşa devam etmiştir
Almanlar Moskova önlerine kadar ilerlemesine karşılık Ruslar, Almanlar'ı püskürterek Almanya'ya kadar ilerlemiştir (1945)
Almanya'yı doğudan Rusya, batıdan da ABD, İngiltere ve Fransa sıkıştırarak Normandiya Çıkartması'nı gerçekleştirmiş ve Almanya'yı etkisiz hale getirmişlerdir (1945)
Müttefik Devletler Japonya'yı yenemeyince ABD, Hiroşima ve Nagazaki'ye atom bombası atmış ve Japonya teslim olmuştur (10 Ağustos 1945)
IIDünya Savaşı'nın Sonuçları :

Almanya ve İtalya'nın yenilmesi ile ırkçı akımlar etkisini kaybetmiştir
Almanya Doğu ve Batı olarak ikiye ayrılmıştır
Savaşı SSCB hariç demokrasiyi savunan ülkeler kazanmıştır
ABD ve Rusya dünyanın iki süper gücü olmuştur
Sömürgecilik sona ermeye başlamış, sömürge altında yaşayan pek çok ülke bağımsızlığını kazanmıştır (Mısır, Hindistan, Pakistan, Cezayir, Tunus, Libya vb)
Komünizm, Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ile Çin'de yayılmıştır
Milletler Cemiyeti'nin adı, Birleşmiş Milletler Teşkilatı olarak değiştirilmiştir
Yalta Konferansı ile dengeler yeniden kurulmaya çalışılmıştır
Filistin topraklarında İsrail Devleti kurulmuştur (1948)
Türkiye, Amerika ile ilişkilerini arttırmıştır
Türkiye'nin IIDünya Savaşı'ndaki Tutumu :

Türkiye savaşta tarafsız kalmıştır
Türk ve Alman taraftarları arasında Saldırmazlık Antlaşması imzalanmıştır
Türkiye baskılar sonucu ve savaş sonucu görüşmelere katılmak için Almanya ve Japonya'ya savaş ilan etmiştir (23 Şubat 1945)

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com