Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
maddecilik, maddecilikyeni

Maddecilik-Yeni Maddecilik

Eski 08-29-2009   #1
Şengül Şirin

Ortaçağ boyunca kilisenin etkisiyle yadsınan maddeci felsefe Rönesans'la birlikte yeniden canlandı Bilim ve teknolojideki gelişmeler maddeci felsefeyi geliştirirken, maddeci felsefe de bilim ve teknolojinin gelişmesinde etkili oldu Francis Bacon, Galileo Galilei, Thomas Hobbes, John Locke gibi düşünürler bu akımın öncüleriydiler Hobbes bilginin doğuştan var olamayacağını, ancak deney ve gözlemlerle edinilebileceğini savundu Locke'a göre ise beş duyu aracılığıyla dış dünyadan edinilen izlenimler olan duyumlar beyinde oluşan maddesel hareketlerdi

Tüm bilgiler duyumlardan çıkıyorduBu dönemin maddeci düşünürleri yaşamın, düşüncenin ve toplumun yasalarını fizik ya da mekanik bilimin yöntem ve kavramlarına başvurarak açıkladılar "Mekanik maddeciler" adı verilen bu düşünürler dünyanın yalnızca etkileşim içindeki madde parçacıklarından oluştuğunu düşünüyorlardı Her parçacığın öbürlerinden ayrı ve bağımsız bir varlığı vardı Bunlar dünyayı oluştururlardı Mekanik olan bu etkileşimler yalnızca bir parçacığın öbürü üzerindeki dışsal etkisiydi Örneğin Hobbes'un felsefesinde devlet bile dev bir makine olarak gösteriliyordu

Maddeci felsefe 19 yüzyılda Alman düşünürü Ludvvig Feuerbach'la en gelişkin düzeyine ulaştı Bu düşünür felsefenin yalnızca saf düşünce çerçevesinde kalmamasını, asıl görevinin doğayı ve insanı incelemek olduğunu ileri sürdü Doğa insanın dışında vardı İnsan ise doğanın bir parçası, onun uzun gelişiminin bir ürünüydü Bilinç doğayı yansıtıyordu ve insan maddeyi, doğayı duyumlarıyla algılıyordu

Cevap : Maddecilik-Yeni Maddecilik

Eski 08-29-2009   #2
peri

Cevap : Maddecilik-Yeni Maddecilik

ellerınıse saglık olun

Seviyorum demek önce onsuz olmayı kabullenmektir
Varlığı armağansa yokluğu ceza deği
Varlığının değerini bilmektir
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com