Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cin, imparatorluğu, vemoğol

Çin Vemoğol Imparatorluğu

Eski 06-30-2009   #1
Şengül Şirin

Çin Vemoğol Imparatorluğu

Çin vemoğol imparatorluğu

Moğol İmparatorluğu'nun yükselişi Song hanedanının çökmesine yol açtı Moğol Hükümdarı Cengiz Han {bak CENGİZ Han) geniş bir imparatorluğun kurulmasıyla sonuçlanan seferlere girişti 1212'de Çin topraklarına saldırıya geçti 15 yıl sonra öldüğünde, Moğol İmparatorluğu'nun sınırları Doğu Avrupa'danSarı Deniz'e kadar uzanıyordu Torunu Kubilay Han Çin'in ilk Moğol imparatoru olarak 1260'ta tahta çıktı Çin'i bütünüyle ele geçirerek Yuan hanedanını kurdu (12801368) Bugünkü Pekin'in

yakınlarında bulunan Shantu'yu (Şandu) başkent yaptı {bak KUBÎLAY Han)
Batıya Çin'e ilişkin ilk bilgileri veren Avrupalı gezgin Marko Polo {bak Marko Polo) Kubilay'ı gelmiş geçmiş en zengin ve güçlü hükümdar olarak tanımlar Çin için Moğol imparatorlarının yönetiminde geçen ilk 50 yıl barış ve bolluk dönemi olmuştur Bu yıllar rahiplerin ve tüccarların Çin'den Roma'ya uzanan İpek Yolu'nda hiçbir engellemeyle karşılaşmaksızın, özgürce ve güvenlik içinde yolculuk edebildikleri yıllardı

Ondan sonra yavaş yavaş Moğollar'ın çöküş dönemi başladı Barutun icadıyla birlikteÇinliler'in yalnızca ok ve yay kullanan Moğol atlılanndan korkulan kalmadı Kubilay'ın ölümünden sonra ülkeyi yönetenler dürüstlükten ayrıldılar ve rüşvet almaya başladılar Köylüler açlıktan ölürken, toprak ağaları ve devlet görevlileri zenginleştiler

San Irmak'ın taşmasını önleyen setlerin bakımı önemsenmedi ve büyük su baskınları oldu; ardından ayaklanmalar çıktı Eski bir Budacı rahip olan Zhu Yuanzhang (Çu Yuan Çang) ayaklanmanın önderi olarak 1368'de Pekin'i ele geçirmeyi başardı Moğollar Gobi Çölü'ne kaçtılar Zhu Yuanzhang son Çin hanedanı olan Mingler'in ilk imparatoru oldu

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com