Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
barış, hareketleri, hareketleritürkiyede

Barış Hareketleri-Türkiye'de Barış Hareketleri

Eski 06-27-2009   #1
Şengül Şirin

Barış Hareketleri-Türkiye'de Barış Hareketleri

Barış hareketleri-Türkiye'de barış hareketleri

14 Temmuz 1950'de, dünya barışının kurulması, sürekliliğinin sağlarıması ve nükleer silahlanmaya karşı savaşılması amacıyla İstanbul'da Türk Barışseverler Cemiyeti kuruldu Türkiye'de ilk örgütlü barış hareketi olan bu dernek aynı yıl, Türkiye'nin Kore'ye asker göndermesine karşı çıktığı gerekçesiyle kapatıldı Yöneticileri hakkında dava açıldı

Banş hareketinin yeniden örgütlenebilmesi için 1977'ye kadar beklemek gerekti 20 Nisan'da kuruları Türkiye Banş Derneği "nükleer silahlann yasaklarımasını, tüm askeri ittifakların kaldırılmasını" istedi Irkçılığa, sömürgeciliğe, insan haklarımn çiğnenmesine karşı çıktı 1979'da kurucularından ve üyelerinden 22 kişi Dünya Banş Konseyi üyeliğine kabul edildi Banş Derneği'nin çalışması 12 Eylül 1980'de yasaklarıdı Kurucuları ve yöneticileri tutuklarıdı ve haklarında dava açıldı

1977de kuruları Türkiye Barış Derneği'nin çalışmaları 12 Eylül 1980'de yasaklarımış, ardından yöneticileri ve kurucuları tutuklarııp haklarında dava açılmıştı Sanıkların Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 141 ve 142 maddeleanne göre cezalandırılmalan isteniyordu Mahkemenin 1983 ve 1984'te verdiği kararlar Askeri Yargıtay tarafından bozuldu 1986'da açilan ikinci davada tutuklu sanıkların serbest bırakılmasına karar verildi 1991'de çıkarilan Terörle Mücadele Kanunu'nun TCK'nın 141 ve 142 maddelerini kaldırması nedeniyle, ikinci dava düştü

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com