Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
barbadostarihibilgileri

Barbados-tarihi-bilgileri

Eski 06-27-2009   #1
Şengül Şirin

Barbodos, Batı Hint Adaları'nın en doğusunda yer alır {bak Bati HİNT ADALARI) Doğuda Atlas Okyanusu, batıda Karayib Denizi'yle çevrilidir Bir üçgene benzeyen ada, kuzeyden güneye 34 km, doğudan batıya 22 km genişliğindedir

Yılın bir bölümünde Barbados, serin kuzeydoğu alize rüzgârlarının {bak ALİZE RÜZGÂRLARI) etkisinde kalır ve bu nedenle, tropik bölgede olmasına karşın iklimi çok sıcak değildir Hemen hemen tümüyle mercankayalıkları ile çevrili olan adanın en yüksek noktası, orta kuzey bölgede yer alan, denizden 337 metre yükseklikteki Hillaby Dağı'dır Eski Portekiz kâşifleri burada rastladıkları sakala benzeyen incir ağaçları nedeniyle adaya, "sakallı" anlamına gelen Barbados adını verdiler
Küçük bir ada olan Barbados'ta 254 bin kişi yaşar Bu sayı geçimini rahatça adadan sağlayabilecek insan sayısının üzerindedir Halkın

yüzde 90'ından çoğu 17 ve 18 yüzyıllarda Batı Afrika'dan köle olarak getirilmiş olan Afrikalilann soyundandır Birçok adalı geçimini şekerkamışı tarımından ya da rom, melas (şurup) ve şeker üretiminden sağlar Başka önemli geçim kaynakları turizm ve balıkçılıktır Barbados'un ormanları şekerkamışı ekimi için yok edildiğinden, bugün dışarıdan kereste almak zorundadır Bu durum, besin maddelerinin çoğu için de geçerlidir Barbadoslular kalipso müzikleriyle tanınır Kriket ulusal sporlarıdır ve Barbados'tan ünlü kriketçiler çıkmıştır

Barbados'a ilişkin bilgiler

RESMİ ADI: Barbados
YÖNETİM BİÇİMİ: İngiliz Uluslar Topluluğu üyesi parlamenter devlet
YÜZÖLÇÜMÜ: 430 km2
BAŞKENT: Bridgetovvn
BAŞLICA KENT VE NÜFUSU (1985): Bridgetown (7466; metropoliten alan, 102000)
COĞRAFİÖZELLİKLER: Hafif tepelik bir ada, kıyı hemen tümüyle mercan kayalıklarıyla çevrilidir
BAŞLICA GELİR KAYNAKLARI: Şeker, melas, rom,turizm

Tarih

16 yüzyılda adayı ilk kez buları Portekizliler, bir süre sonra yerleşenler ise İngilizler olmuştur İngilizler 1625'te geldiklerinde, adanın asıl sahipleri olan Yerliler burayı uzun bir süre önce terk etmişlerdi İngilizler , şekerkamışı plarıtasyonu denen büyük çiftliklerde çalıştırmak üzere Batı Afrika'dan köleler getirdiler (Kölelik 1834'te kaldırıldı)

Barbadoslular, eski kurumları arasında, özellikle Codrington Koleji ile övünürler Bu okul Batı Hint Adaları'ndaki en eski yükseköğrenim merkezidir 1628'de kuruları başkent Bridgetown ülkenin tek liman kentidir Kentin nüfusu yaklaşık 7500'dür
1966'da Barbados, İngiltere'nin sömürgesi olmaktan çıktı, bağımsız devlet konumunda ingiliz Uluslar Topluluğu'nun bir üyesi oldu (bak İNGİLİZ Uluslar Topluluğu) Barbados'ta hükümet başbakanca yönetilir Parlamentosu, Senato ve Temsilciler Meclisi'nden oluşur İngiltere'yi bir genel vali temsil eder

Genelde ulusal geliri nüfusundan daha hızlı artan bu zengin küçük devlet de uluslararası ekonomik koşullardaki olumsuzluklardan etkilendi Son yıllarda ekonominin sürekli kötüye gitmesi, Barbados yönetimini Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) yardım istemek zorunda bıraktı 1991'de şeker üretimi ile turizm ve inşaat sektörleri gerilerken, ulusal gelir de azaldı

Demokratik İşçi Partisi (DLP) 1991'de yapilan seçimleri kazanarak iktidarda kalmayı başardı 197686 arasında iktidarda olan Barbados İşçi Partisi (BLP) ise seçimlerden ana muhalefet partisi olarak çıktı

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com