Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Ekonomi / İktisat / İşletme

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aynı, çalışanın, gün, iki, sigortalılığı, yerde

Aynı Gün İki Yerde Çalışanın Sigortalılığı

Eski 06-11-2009   #1
Şengül Şirin

Soru: Makine montajı yapan bir mühendis olarak aynı gün içinde iki ayrı firmaya bağlı çalışıyorum Bu şekilde çalışırken sigortalılığım nasıl olacak? BB

Cevap: Sigortalılık açısından aynı gün iki ayrı işverene bağlı çalışmanız mümkün Her iki işverenin de ayrı ayrı prim yatırması gerekir Aynı güne rastlayan iki ayrı işyerinden aynı kişi için yapılan prim bildirimi tek gün kabul edilir, ancak kazançları tavana (4 bin 329 TL) ulaşıncaya kadar birleştirilir Kazanç toplamınız tavanı aşıyorsa aşan kısmın işçi prim payını SGK’dan talep edebilirsiniz

Soru: 1968 doğ 01021987 sigortalılık girişliyim Bin 853 gün SSK primimden sonra 27032008’den beri isteğe bağlı SSK primi ödüyorum Evde dantel yapıp satarak geçinenlere tanınan 213 TL yerine 114 TL ödeyerek isteğe bağlı ödeme hakkından faydalanmak istiyorum Bunu SSK’ya ödeyebilir miyim? Ne kadar süre ödeyebilirim?

Cevap: Verdiğiniz bilgilere göre 5 bin 150 günü tamamladığınız gün emekli olabilirsiniz Son bin 260 günü bir işyerinde 4/a sigortalısı (SSK) olarak çalışmak üzere kalan bin 617 günlük süreyi şimdiden isteğe bağlı olarak ödeyebilirsiniz Bunun için vergi dairesinden alacağınız yaptığınız gelir vergisinden muaf faaliyeti belgelemeniz ve bu belgeyle SGK’ya başvurmanız gerekiyor 01102008’den bu yana ödediğiniz isteğe bağlı primler gibi bu primleriniz de Bağ-Kur’luluğa sayılır Faaliyetinize devam ettiğiniz sürece ödeyebilirsiniz

Soru: Bağ-Kur’lu babamdan dolayı yetim aylığı alırken işe girdiğim için bu aylığım kesildi İşten ayrılırsam babamdan dolayı aldığım aylık tekrar bağlanır mı? AŞ/ İZMİR

Cevap: İşten ayrılırsanız ve evli de değilseniz babanızdan dolayı aldığınız yetim aylığı tekrar bağlanır

Soru: 23021986 doğ 03022005’de SSK’ya girişim var Ne zaman emekli olabilirim? G TURAN

Cevap: Verdiğiniz bilgilere göre 58 yaşında 4 bin 500 günle emekli olabilirsiniz

Soru: 1952 doğumlu ve 1968 SSK girişliyim 1968’deki 30 günlük primimin üzerine 2002 Ağustos’tan beri SSK primlerim yatmaktadır Ne zaman emekli olabilirim? L COŞKUN

Cevap: Emekliliğiniz 3 bin 600 günü tamamlamanıza bağlı olduğundan varsa askerliğinizi borçlanıp üstüne çalışarak veya isteğe bağlı olarak ödemeniz halinde emekli olursunuz

Soru: 01011953 doğ 01041971 sigortalılık girişliyim 450 gün SSK priminden sonra 14011993’den itibaren Bağ-Kur’lu oldum ve halen devam ediyorum Ne zaman emekli olabilirim? Kenan GÜRELER

Cevap: Vermiş olduğunuz bilgilere göre 01012010’da 4/b sigortalısı (Bağ-Kur’lu) olarak emekli olabilirsiniz
Şevket Tezel
Sözcü/11062009

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com