Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat > Köşe Yazıları

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
onuru, türkün, yok

Türk'ün Onuru Yok Mu?

Eski 06-08-2009   #1
delishhhh

Türk'ün Onuru Yok Mu?

ABD Başkanı Obama, Fransa Başbakanı Sarkozy ile Türkiye yüzünden tartıştı Obama Sarkozy’ye Türkiye yüzünden küsüp, akşam yemek davetine gitmeyip ABD Büyükelçiliği’de kalmış
İşte bunlar Pazar sabahı itibariyle bütün gazetelerin manşetindeki tek konu
Bizi yönetenler bunu gururla izliyorlar Ama diğer taraftan 70 milyonluk Türkiye’nin onuru ile oynandığını bilmezler
Karşılıksız bir sevdaya dönüşen bu üyelik süreci, AB ülkelerinin kapısında şanlı Türk milletinin onurunu kıran uygulamalara neden oluyor
Ankara Antlaşması nedeniyle AB ülkelerine gelecek olan sanatçı, sporcu, bilim adamı, doktor, gazeteci ve işadamı vize uygulamasından muaf tutulacaktı Yıllardır uygulanmayan bu anlaşmayı bir işadamının hatırlayıp dava açması üzerine, AB’nin en yüksek yargı mercii Adalet Divanı karar verdi
Vize Türkler’e kısmen kalkmalıydı Adalet Divanı’nın kararına uyan ilk ülke Merkel’in Almanya’sı oldu
Gazeteler yine manşet attı Almanya’dan vize jesti
Ben de bir gazeteci olarak bu jestin nasıl yapıldığını araştırdım
Almanya Konsolosluğu’nun bilgilendirmesine göre, örneğin bir kongreye katılmak isteyen bir profesör, diplomasının noterden onaylı fotokopisini, kendisini kongreye davet edecek olan kuruluşun davet yazısını, orada kalacağı otelin rezervasyonunu, Türkiye’deki ikemetgahını ve dönüşünü garanti eden belgeyi, kaç gün kalacaksa o süre içerisinde geçerli olacak özel sağlık sigortası (en az 25 bin euro ve ölmesi halinde cenazenin geri dönüşünü sağlayan) ve çalıştığı kurumdan kalacağı süre içerisinde izinli olduğunu gösteren belgeyi Almanya’daki gümrük memuruna sunmak zorunda
Tabii ki bu belgelerin Almanca’ya çevrilmesi, sizin daha rahat gümrükten geçmenizi sağlayabilir
Buyurun vizesiz giriş
Bu bir AB ülkesinin Türkiye ile alay etmesinden başka bir şey değildir
Bu belgeleri sağlasanız bile sınır kapısındaki gümrük memuru isterse sizi aynı uçakla geri gönderebilir Gerekçe göstermek zorunda değil
Nerede kaldı yargı kararı?
AB bu uygulama ile onurumuzu kırarken, TC Dışişleri’nden tık yok
Türk işadamları yıllardır AB ülkeleri konsoloslukları önünde çile çekmesine rağmen Dışişleri üç maymunu oynamaktan öteye gitmedi
Duymadım, görmedim ve konuşmadım
İyi yaptın
Şimdi sen kalk Sarkozy ve Merkel’e tepki göster
Bence Türkiye her iki lidere teşekkür etmeli Çünkü neredeyse 40 yıldır bize ilk kez iki yüzlü davranmayan iki lider çıktı
En azından iki lider sırtımızı sıvazlayıp “az kaldı” demiyor ve açık açık “Sizin bizim aramızda yeriniz yok” diyor
Üstelik bunu sadece bize değil, dünyanın esas oğlanı rolündeki ABD Başkanı Obama’ya bile söylüyor
Sarkozy takdir edilecek bir davranış sergiledi
Keşke bizim liderlerimiz de Sarkozy gibi olsaydı ve gururla başı dik bir şekilde “Üyeliğini başına çal” deyip bu Çin işkencesinden beter adaylığı sonlandırsaydı

REMZİ ÖZDEMİR

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com