Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
amerika or guatemala, orta

Orta Amerika/Guatemala

Eski 05-26-2009   #1
Şengül Şirin

Orta Amerika/Guatemala

Guatemala

República de Guatemala
Guatemala Cumhuriyeti
Bayrak Arma Slogan: El País de la Eterna Primavera [kaynak belirtilmeli]
"Land of Eternal Spring"
Ulusal marş: Himno Nacional de Guatemala

Başkent Guatemala
14°38′N, 90°30′W
En büyük şehir başkent Resmi dil(ler) İspanyolca Hükümet Başkanlık Sistemli Devlet - Başkan Álvaro Colom (2008-) Bağımsızlık İspanya'dan - Tarih 15 Eylül, 1821 Yüzölçümü - Toplam 108,890 km² (106) 42,042 sq mi - Sular (%) 04 Nüfus - Temmuz 2005 yılında 12,800,000 (70) - Yoğunluk 1346/km² (85th)
3486/sq mi
GSMH (Satın alma gücü paritesi)
2005 tahmini - Toplam $6278 billion (71st) - kişi başına $4,155 (116th) Gelişmişlik Endeksi2004) ( 0673 (117th) – medium Para birimi Quetzal (GTQ) Saat dilimi (UTC-6) İnternet alan adı gt Telefon kodu +502
Guatemala CumhuriyetiGuatemalaİspanyolca:República de Guatemala) Orta Amerika'da Kıstas bölgesinde bir ülke Kuzeyde Meksika, doğuda Belize ve Honduras, güneyde El Salvador'la komşudur Ayrıca doğuda Karayib Denizine, batıda Büyük Okyanus'a kıyısı vardır Başkenti Guatemala'dır kısaca (

Toplumsal Yapı

Nüfusun yarısından fazlası Amerikan-Kızılderili karışımıdır Geri kalan kesimi ise İspanyol-Kızılderili melezi olan Mestizo'lar'dır Halkın çoğunluğu Hristiyanlığın Katolik mezhebine bağlıdır ve İspanyolca konuşur

Bölgeler

Ana madde: Guatemala'daki şehirler listesi

Guatemala'nın Département'leri

Guatemala 22 Département'e (departamentos) ve 332 kasabayamunicipios) ayrılır (
Guatemala'nın Département'leri:
  1. Alta Verapaz
  2. Baja Verapaz
  3. Chimaltenango
  4. Chiquimula
  5. Petén
  6. El Progreso
  7. El Quiché
  8. Escuintla
  9. Guatemala
  10. Huehuetenango
  11. Izabal
  1. Jalapa
  2. Jutiapa
  3. Quetzaltenango
  4. Retalhuleu
  5. Sacatepéquez
  6. San Marcos
  7. Santa Rosa
  8. Sololá
  9. Suchitepéquez
  10. Totonicapán
  11. Zacapa

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com