Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
amerika or el, orta, salvador

Orta Amerika/El Salvador

Eski 05-26-2009   #1
Şengül Şirin

Orta Amerika/El Salvador

El Salvador

---Sidenote START---
República de El Salvador
El Salvador Cumhuriyeti

(El Salvador Bayrağı) (El Salvador Arması) Genel bilgi: Ana dili İspanyolca Başkent San Salvador Yönetim şekli Cumhuriyet Cumhurbaşkanı Antonio Saca Yüzölçümü 21,040 km² Nüfusu 6,881,000 (Temmuz 2005, tahmini) Nüfus yoğunluğu km² başına 3187 kişi Kişi başına düşen gelir 4,700 US-$ (2005, tahmini) Para birimi ABD Doları (USD) Saat dilimi UTC-6 Milli marş Himno Nacional De El Salvador Plaka işareti ES İnternet alan adı sv Telefon kodu +503 El SalvadorKuzey Amerika'da yer alan yaklaşık 69 milyonluk nüfusa sahip bir ülkedir Ülke, batıda Guatemala'ya, kuzey ve doğuda Honduras'a, ve güneyde de Büyük Okyanus'una komşudur El Salvador, AmerikaSan Salvador) ve ayrıca bölgenin en sanayileşmişEl Salvador Cumhuriyeti'dir (İspanyolca: República de El Salvador, IPA: [re'puβlika ðe el salβa'ðor]) Ülke İsa peygambere atfen "Kurtarıcı" anlamına gelen İspanyolca karşılığından gelmektedir ve toprakları İspanyol himayesi öncesinde Cuscatlán diye adlandırılmıştır anakarasının nüfus yoğunluğu en fazla olan ülkesidir (özellikle başkent, ülkesidir Resmi adı

Tarihi

İspanyol kaşif Pedro de Alvarado 1524Meksika'dan yola çıkarak El Salvador adını verdiği yere geldiğinde, burada yerliler yaşıyordu İspanya, El Salvador ile birlikte etrafındaki birçok ülkeyi 300 sene boyunca işgal etti 1821 yılına kadar Guetamala' ya bağlı bir eyalet olan ülke, buradaki İspanyol yönetiminin sonaermesinden sonra 1823 yılında Orta Amerika Federasyonu içerisinde bulunan bir ülke oldu Federasyonun 1840'ta dağılmasından sonra 30 Ocak 1841' de bağımsızlığını ilan etti yılında
1970'li yıllarda sağ ve sol çatışmalarına sahne olan ülke, 1979 yılında cuntacıların iktidara gelmesi ile duruldu Cunta bazı reformları başlattı fakat şiddet tırmanmaya devam etti1981'de ulusalcı gerillalara karşı ABD yardım yolladı

Nüfus

Nüfus: 6,822,378 (Temmuz 2006 verileri)
Nüfus artış oranı: %172 (2006 verileri)
Mülteci oranı: -361 mülteci/1,000 nüfus (2006 tahmini)
Bebek ölüm oranı: 2439 ölüm/1,000 doğan bebek (2006 tahmini)
Ortalama hayat süresi: Toplam nüfus: 7149 yıl
erkeklerde: 6788 yıl
kadınlarda: 7528 yıl (2006 verileri)
Ortalama çocuk sayısı: 312 çocuk/1 kadın (2006 tahmini)
HIV/AIDS - hastalıklarına yakalanan yetişkin sayısı: %07 (2003 verileri)
HIV/AIDS - hastalığı olan insan sayısı: 29,000 (2003 verileri)
HIV/AIDS - hastalıklarından ölenlerin sayısı: 2,200 (2003 verileri)
Ulus: Salvadorlu
Nüfusun etnik dağılımı: melez %90, Amerika yerlileri %1, beyaz ırk %9
Din: Roma Katolikleri %86
Diller: İspanyolca, Nahua (Amerika yerlileri arasında yaygındır)
Okur yazar oranı: 10 yaş ve üzeri için veriler
toplam nüfusta: %802
erkekler: %828
kadınlar: %777 (2003 verileri)

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com