Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Tıp / Biyoloji / Farmakoloji

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
atrial, fibrilasyon

Atrial Fibrilasyon Nedir?

Eski 05-22-2009   #1
Şengül Şirin

Atrial Fibrilasyon Nedir?

» ATRİAL FİBRİLASYON Atrial Fibrilasyon Nedir?

Atrial fibrilasyon (AF) en sık gözlenen ritim bozukluklarından biridir AF'da uyarılar atriumda düzgün bir şekilde yol alacaklarına atrium içinde aynı anda sayısız uyarı dalgası oluşup farklı yönlere hareket eder ve AV düğümden geçmek için birbirleriyle yarışırlar Bu uyarılar kalbin elektriksel sistemi dışındaki dokulardan kaynaklanır Bu uyarıların oluşması ile çok hızlı ve organize olmayan bir kalp ritmi oluşur Atriumdaki uyarı sayısı dakikada 300-600 arasındadır Ancak AV düğüm ventriküle geçen uyarı sayısını sınırlayıcı özelliğe sahiptir Sonuçta nabız sayısı genellikle dakikada 150’nin altında olmakla beraber şikayete yol açabilecek kadar da hızlı olabilir

Atrial fibrilasyonda atriumlarda dakikada 400-600 civarında uyarı çıkar (sarı renk ile gösterilen odaklar)

Monitorde elektrokardiyografik olarak atrial fibrilasyonun görüntüsü Zeminde düzensiz atrial fibrilasyon dalgaları, kalbin kasılmasını ve dolayısı ile nabzı oluşturacak olan QRS dalgaları ise düzensiz aralıklı olarak görülüyor

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com