Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cümlenin, edat, tümleci, öğeleri

Cümlenin Öğeleri (Edat Tümleci)

Eski 05-15-2009   #1
Şengül Şirin

Cümlenin Öğeleri (Edat Tümleci)

(Edat Tümleci) Çıkmış sorularda, seçeneklerde bile olsa, edat tümleci adının geçtiği görülmemiştir Ancak bazı soruların çözümünde yardımcı olduğu söylenebilir Eğer seçeneklerde “edat tümleci” adı geçmiyorsa, siz “edat tümleci” olarak gördüğünüz söz öbeklerine zarf tümleci de diyebilirsiniz

Yüklemin ne ile, kimin ile, hangi amaçla, yapıldığını gösteren söz öbeklerine edat tümleci denir

“O, bütün yazılarını, dolma kalemle yazar

“Bu araştırmayı arkadaşlarıyla yapmış

“Bu yemekleri sizin için hazırladım

cümlelerindeki altı çizili söz öbekleri edat tümleci sayılır

Cümle içinde her söz, cümlenin bir öğesi durumunda değildir Yükleme sorulan sorulara cevap vermeyen söz veya söz öbekleri cümle dışı unsur sayılır Örneğin aşağıdaki cümleyi öğelerine ayıralım

“Ahmet, sana defalarca geç kalmamanı söylemedim mi?”

Dolaylı T Zarf Nesne Yüklem

Görüldüğü gibi “Ahmet” sözü cümlede yükleme sorulan herhangi bir soruya cevap vermiyor yani cümle dışı unsurdur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com