Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ağaçtan, çocuklar, doğan, oğuz, uygur

Dokuz Oğuz - On Uygur (Ağaçtan Doğan Çocuklar)

Eski 05-04-2009   #1
siLveRghoSt

Dokuz Oğuzlar' ın ataları olan bir hakanın iki güzel kızı vardı Bunlar ancak tanrılara layıktı Babaları insanlardan ayrı bulundurmak için bu kızları, yaptırdığı bir kulenin içine koydurdu ve yalvararak tanrıyı çağırdı

Bunu üzerine tanrı bir boz kurt olarak geldi, kızlarla evlendi Tanrının bu kızlardan Dokuz Oğuz ile On Uygur evladı oldu Bunlar zamanla çoğaldılar

Bu Dokuz Oğuzlar'dan türeyenler Kumlanco adi verilen ülkede oturdular Burada Hurin adında bir dağ vardı Bu dağdan Tuğla ve Selenka adında iki ırmak akardı Bu ırmakların arasında da iki ağaç vardı Bu ağaçların biri Kayın, oburu de Çam idi Bir gece bu ağaçların üzerine gökten nur indi gün geçtikçe ağaçlardan birinin karni sisti Dokuz ay on gün sonra ağacın karnında bir kapı acildi İçeride ağızlarında gümüş emzikler bulunan beş çocuk göründü

Daha çocuklar dogmadan bu ağaçların etrafında gümüşten bir daire türemişti ağaçlardan müzik sesleri geliyordu Oradaki Dokuz Oğuzdan türeyen Türk'ler bu çocukları büyüttüler; adlarını Sungur Tekin, Kutur Tekin, Tukak Tekin, Or Tekin, Bugu Tekin koydular Bunlar on beş yaşına gelince, baba ve analarını sordular Halk onları iki ağacın yanına götürdü: İşte bunlardan bir babanız, biri de ananızdır) dediler Çocuklar bu ağaçlara saygı gösterdiler (Sevgili anamız ve babamız) diye onlara sarıldılar O zaman ağaçlar da dile gelerek evlatları hakkında hayırlı duada bulundular
Nihayet bir gün halk toplanarak, Bugu Tekin' i hakan seçtiler Çünkü Bugu Tekin hem zeki hem de her boyun dilini, obalarının şayisini biliyordu Bunun üç kargası vardı ki her yerden olup biteni haber verirdi

Bugu Tekin bir gece rüyasında; beyazlar giyinmiş, elinde beyaz bir asa tutan ak sakallı bir adam gördü Bu adam fıstık seklindeki (Yeşim Taşı) denilen taşı gösterdi: (Türkler bunu ellerinde tuttukça dört bucağa hakim olacaklardır) dedi

Kaynak: "Türk Mitolojisi", Murat Uraz Düşünen Adam Yayınları, İstanbul, Şubat 1992

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com