Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
deve, efsanesi, seydişehir, taşı

Deve Taşı Efsanesi (Seydişehir)

Eski 05-04-2009   #1
siLveRghoSt

Seyyit Harun, Küpe Dağı'nın eteklerinde şehrini kurarken bir haber ulaşır Ilgın - Kadınhanı arasındaki Mahmuthisar Köyü'ndeki tekkede müritleri ile oturan Didiği Sultan adlı bir ermiş şeyh, ayıya gem vurarak binmiş, müritleri ile birlikte Seyyit'in ziyâretine gelmektedir Haberi alan Seyyit Harun, müritlerini toplar, oradaki kocaman bir kayaya; "Deve ol" der ve deve şekline giren kayaya binerek Didiği Sultan'ı karşılar Keramet ehli iki pir, Seydişehir'in girişinde buluşurlar Didiği Sultan, bindiği ayıdan iner, onu dağa sürer Seyyit Harun'da bindiği taş deveyi çöktürür, o da iner Böylece halleşip görüşürler Seyyit Harun'un bindiği taş deve, çöktüğü yerde olduğu gibi kalır Yüzyıllar boyunca, deveye benzeyen bu kaya parçası, halk tarafından ziyâret edilerek efsanesi anlatılır "Deve Taşı" olarak bilinen bu kaya, bugün Alüminyum tesisleri lojmanları arasında kalmıştır

Kaynak: aliosmanntrgg/

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com