Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ağırlık

Ağırlık

Eski 05-01-2009   #1
ysnkrks
Icon1861

Ağırlık

Ağırlık: Bir gezegenin bir cisme uyguladığı çekim kuvvetine cismin o gezegendeki ağırlığı denir Örneğin bir cismi Jupiter gezegenine ***ürsek, Jupiter cismi Dünya'dan daha büyük bir kuvvetle kendine çekecektir Yani o cismi jupiterde kaldırmak istesek daha çok kuvvet uygularız Bu demektir ki, cismin Jupiter'deki ağırlığı Dünya'dakinden büyüktür
Her gezegenin birim kütleye uyguladığı yerçekimi kuvvetine o gezegenin yerçekimi alan şiddeti (veya yerçekimi ivmesi) denir Yani yerçekimi ivmesi, 1 kg lık kütlenin o gezegendeki ağırlığıdır
Örneğin Dünya'nın yerçekimi ivmesi 98 N/kg dır Demekki kütlesi 1 kg olan bir cismin dünyadaki ağırlığı 98 N (98 Newton) Bu tanımdan hareketle 10 kg kütleli cismin ağırlığının 98 N olması gerektiğini bulabiliriz o halde ağırlık bulunurken kütle ile yerçekimi alan şiddeti çarpılmalıdır Bu işlemi sembollerlr ifade edersek;

Kütle: m Ağırlık: G Yerçekimi ivmesi: g ile gösterilirse;
G = mg
formülü elde edilir
Her gezegenin büyüklüğüne göre değişen bir yerçekimi alan şiddeti (g) olduğundan ağırlık gezegene göre değişir Ama kütle uzayın her yerinde aynıdır Ayrıca bir gezegenin yerçekimi ivmesi gezegendeki farklı konumlara göre değişebilir Örneğin, Dünya da ktuplarda yerçekimi ivmesi ekvatordakinden büyüktür ve ekvatordan kutuplara gidildikçe yerçekimi ivmesi artar Bunun sebebi Dünyanın kutuplardan basık olması ve Dünya'nın kendi ekseni etrafında dönmesidir

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Ağırlık

Eski 05-01-2009   #2
emre11

Cevap : Ağırlık

ysnkrks senin yaptığın paylaşımlar nedense her türlü işime yarıyo çok sağol =)

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com