Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
200, bin, yıllık, yüzük

2 Bin 200 Yıllık Yüzük

Eski 12-09-2008   #1
Şengül Şirin

2 Bin 200 Yıllık Yüzük

2 bin 200 yıllık yüzük

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesindeki Assos Antik Kenti'nde bu yıl yürütülen kazılarda, 2 bin 200 yıllık olduğu tahmin edilen kadın yüzüğü bulundu Yüzüğün, Helenistik döneme ait olduğu sanılıyor

Assos Antik Kenti'nde yürütülen kazının başkanı Doç Dr Nurettin Arslan, bu yıl nekropol (mezarlık) kazılarında yüzük bulunduğunu, bu yüzüğün Helenistik döneme ait olduğunun sanıldığını söyledi
Yüzüğün ilginç bir özelliği bulunduğunu belirten Arslan, ''Demir olmasına rağmen yüzüğün iç kısmı altınla kaplanmış Bu da bizlere yüzüğü kullanan kadının metale karşı bir alerjisi olduğunu, teninin demirle temas etmemesi için iç kısmının muntazam bir şekilde altın kaplanmış olabileceğini düşündürdü'' dedi
Doç Dr Arslan, yüzükteki altının ince bir tabaka halinde kaplandığından dolayı çok değerli olmadığını, ancak tarihinin eskiye dayanması nedeniyle kendilerine arkeolojik ve tarihsel anlamda önemli ipuçları verdiğini bildirdi
Doç Dr Nurettin Arslan, yüzüğün Çanakkale Arkeoloji Müzesi'ne teslim edildiğini sözlerine ekledi

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : 2 Bin 200 Yıllık Yüzük

Eski 12-09-2008   #2
kezban

keşke takabilseydım=)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 12-09-2008   #3
seyito

kaçparadır acaba şaka şaka paylaşım için tşk
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com