Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
İnsanın, hayatı, milyon, tehlikede

7 Milyon İnsanın Hayatı Tehlikede!

Eski 12-12-2006   #1
[KAPLAN]

7 Milyon İnsanın Hayatı Tehlikede!

Hazır yemek sektöründe merdiven altı üretim yapan firma sayısı 4 bine ulaştı

10122006 17:30

Türkiye'de yaklaşık 7 milyon kamu çalışanının yemek yediği hazır yemek sektöründe merdiven altı üretim yapan firma sayısının 4 bine ulaştığı bildirildi
İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof Dr Dilek Boyacıoğlu, Türkiye'de gıda güvenliği ve yemekte kalitenin istenilen seviyede olmadığını, özellikle hazır yemek sektöründe durumun giderek daha kötü boyutlara ulaştığını belirterek, binlerce firmanın doğrudan insan sağlığını tehdit ettiğine dikkati çekti
Boyacıoğlu, Kamu Kurumları İhale Kanunu'na göre yapılan yemek alımlarından Türkiye'de ortalama 7 milyon kamu çalışanının
faydalandığını ifade ederek, şunları kaydetti:
''Yani 7 milyon kamu çalışanının sağlığı, denetimsizlik yüzünden ciddi tehlike altında Resmi olmayan rakamlara göre sadece İstanbul'da İstanbul'da her yıl 10 bin kişi yemeklerden zehirleniyor ve bunlardan yaklaşık 200'ü ölüyor Türkiye'de pazarı hızla büyüyen ve 5 milyar doları bulan hazır yemek sektörü yaklaşık 22 milyon kişiyi doyuruyor ancak üretimleri denetimden uzak Özellikle kamu ihalelerini almak için fiyat kıran firmalar bunu sağlıksız şekilde yemeklere yansıtıyor''
Her yıl sağlıksız yemek yüzünden ölenlerin ve bulaşan hastalık yüzünden hastanede yatanların sayısının giderek arttığını vurgulayan Boyacıoğlu, yemek sektöründe merdiven altı üretim yapan firma sayısının 4 bine ulaştığını ancak bu konuda somut bir adım atılmadığını bildirdi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com