Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Ekonomi / İktisat / İşletme

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bağımsız, değerlendirmesi, denetim, finansal, hile, hilelerinin, hileli, nedenleri, raporlama, risk, sonuçları, süreci, türkiye’de, yöneticil, şirket

Finansal Raporlama Hilelerinin Nedenleri ve Sonuçları, Bağımsız Denetim Süreci Ve Türkiye’de Hile Risk Değerlendirmesi – 5 4.1 Hileli Finansal Raporlama Nedenleri Şirket Yöneticil

Eski 12-13-2014   #1
Şengül Şirin

Finansal Raporlama Hilelerinin Nedenleri ve Sonuçları, Bağımsız Denetim Süreci Ve Türkiye’de Hile Risk Değerlendirmesi – 5 4.1 Hileli Finansal Raporlama Nedenleri Şirket Yöneticil

Finansal Raporlama Hilelerinin Nedenleri ve Sonuçları, Bağımsız DenetimSüreci Ve Türkiye’de Hile Risk Değerlendirmesi – 5

41 Hileli Finansal Raporlama Nedenleri

Şirket yöneticilerini hileli finansal tablo sunumuna iten nedenler;
• Bankalarda olan kredibilitelerini (Puan) yükseltmek,
• Fazla kâr dağıtmak, ya da dağıtmamak
• İşletmenin imajını güçlendirmek,
• Hisse senetlerinin fiyatlarını arttırmak ya da düşürmek
• Vergi ödeyebilmek ya da az ödeyebilmek
• Yeni ortakların işletmeye katılmasını teşvik etmek
• Ayrılan ortaklarla veya ortakların varisleriyle avantajlı anlaşmalar yapmak,
,
42 Hileli Finansal Raporlamanın Sonuçları ve Tarafları

Son zamanlarda başvurulan hileli finansal raporlar sonucunda, Finansal raporlama sürecinin doğruluğu ve kalitesi azalmaktadır Buna bağlı olarak finansal bilgilerin güvenirliğinin azalmasıyla birlikte, sermaye piyasalarına olan güven de azalmaktadır Sermaye piyasalarının etkinliği düşmektedir Ülkenin büyüme hızı ve refah artışı olumsuz etkilenmektedir Hukuki ihtilafların artması ülke ekonomisine ek maliyetler doğurmaktadır Hileli finansal raporlamaya bir şekilde karışan kişilerin kariyeri zarar görmektedir
Hileye iştirak eden işletmeler iflas edebilmekte veya büyük ekonomik kayıplarla karşı karşıya kalabilmektedir Hile suçlamasıyla karşılaşan işletmelerin performansı ve normal faaliyetleri olumsuz etkilenebilmektedir Hilelerin bir sonucu da finansal tabloların yeniden düzenlenmesi zorunluluğu getirmesidir
Yatırımcı ve kredi verenler üzerindeki etkileri mikro düzeyde; sermaye piyasalarının etkinliğinin azalması, refah seviyesinin düşmesi gibi etkileri ise makro düzeyde ortaya çıkan olumsuz etkilere örnek göstermek mümkündür
43 Hilenin Önlenmesinin Önemi: Ekonomik Boyutu
-Sertifikalı hile araştırmacıları kurulusu 2010 hile raporu sonuçlarına göre işletmeler varlıklarının ortalama %5’ i hileli işlemler nedeniyle kaybetmektedir Bu Dünya’nın Gayri Safi Milli Hasılasının 2,9 Trilyon dolarının hileli işlemlerden dolayı kaybedildiği anlamına gelmektedir
-Araştırma sonuçlarına göre hileli işlemlerden ötürü işletmelerin ortalama kayıpları 160000 dolardır
-Bir hileli işlemin ortaya çıkarılması ortalama 18 ay kadar sürmektedir
-İşletme varlıklarına karşı işlenen suçlar araştırmada % 90 oranında tespit edilmiştir
-Araştırma bulguları göstermektedir ki hile nedeniyle asıl sıkıntılar yaşayan işletmeler ‘’küçük işletmeler’’dir Çünkü bu işletmelerde hileleri ortaya çıkarmaya yönelik birçok yöntem (dış denetim, iç denetim, bilgi teknolojileri vb) olmadığı gibi çalışan sayıları az olduğundan ‘’ihbar yolu‘’ da genelde kapalıdır
-Araştırma hileden en çok zarar gören sektörleri de; bankacılık-finans sektörü, üretim sektörü ve devlet (kamu) olarak tespit etmiştir (Cemal Elitaş, Muhasebe Hilelerinin Önlenmesinde, Sarbanes-Oxley Yasası ve Alman On Adım programının Karşılaştırılması: Türkiye için Yol Haritası, (1Baskı), Gazi Kitabevi, Ankara, 2012, ss 42)
Tablo 2 Hilelerin Yıllara Göre Ortalama Kayıp Tutarları ve Oranları

Varlıkların Zimmete GeçirilmesiHileli Finansal RaporlamaDiğer

Yıllar

Oran Kayıp ($)OranKayıp ($)OranKayıp ($)199681,1650004,1400000014,8440000200285,780 0005,1425000012,8530000200492,7930007,91000 000 30,1250000200691,515000010,62000000 30,8538000200888,715000010,32000000 27,4375000201089,81000004,31730000 21,9175000Kaynak: (Adnan Dönmez, Tamer Karausta, Çalışanların Mesleki Hile Algısı ve İhbar Hattı Kullanarak Rapor Etme Eğilimleri Üzerine Akdeniz Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde Yapılan Bir Araştırma (1Baskı), Mali Çözüm Dergisi, Nisan,2011, ss40)
Bağımsız Denetim Süreci ve Türkiye’de Hile Risk Değerlendirmesi – 1
Bağımsız Denetim Süreci ve Türkiye’de Hile Risk Değerlendirmesi – 2
Bağımsız Denetim Süreci ve Türkiye’de Hile Risk Değerlendirmesi – 3
Bağımsız Denetim Süreci ve Türkiye’de Hile Risk Değerlendirmesi – 4

Muhasebe Network

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com