Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alanı, fabrika, üretim, yönetimi

Fabrika Yönetimi, Üretim Alanı Yönetimi

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Fabrika Yönetimi, Üretim Alanı Yönetimi

Fabrika Yönetimi, Üretim Alanı Yönetimi yada Atölye Yönetimi olarak dilimize çevrilebilecek olan Shop Floor Management sistemi Japonya‘da geliştirilmiş bir üretim yönetimi sistemidir Japonca’da “Git” ve “Gör” anlamına gelen “Genchi” ve “Genbutsu” kelimelerine dayanan sistemde temel felsefe; problemlerin en verimli şekilde, ancak kaynağında çözülebileceği ilkesidir Toyota‘nın “Toyota Way” denilen ve 4p (Philosophy, People, Process ve Problem Solving) temelinde 14 prensipten oluşan sisteminin problem çözme ayağında; “mevcut durumu eni konu anlamak için olayları yerinde görmek gerekir” ifadesi yer alır Problem çözme ve süreç iyileştirme çalışmalarında önerilen yöntem aşağıdaki şekilde özetlenebilir;
- Başka insanların yada sistemlerin sağladığı verilerden ziyade bizzat yapılan gözlem ve doğrulamalar ile edinilen verilere göre hareket edilmeli,
- Fikirler ve konuşmalar edinilen bu veriler üzerine temellendirilmeli,
- Masa başı alınan kararlardan vazgeçilerek, üst düzey yöneticilerin dahi saha gözlemleri yapması sağlanmalı
Üretim Alanı Yönetimi temelde 5 parçadan oluşur Bunlar;

1) Canlandırma (Visualization): Malzeme ve bilgi akışını en az şekilde engelleyecek şekilde bir çalışma alanı ve iş akışı canlandırılmalıdır Bu, durumu görünür hale getirmektir Problemler çoğu zaman görmek istediklerimiz kadardır Herşeyin yolunda olduğunu görmek, bazen düşük problem bilincinin işaretidir ve bu da problemin ta kendisidir
2) Git ve Gör (Go & See): İş akışı ve çalışma alanı görünür hale getirildikten sonra, durumu görmek üzere çalışma alanına gidip gözlemler yapmak alışkanlık haline getirilmelidir Bu önemlidir, çünkü bir operasyonu yönetmenin getirdiği günlük iş ve talepler bizleri çalışma alanından uzaklaştırma eğiliminde olabilir yada bizde işleri uzun bir süre çalışma alanından uzakta kalarak dahi yürütebileceğimiz hissini yaratabilir
3) Eğitim (Teaching People): Sizlerin gördüğünü diğer insanların da görmesi için onları eğitin Bu yaklaşım insanlara sadece “neye” ve “nereye” bakmaları gerektiğini öğretmemeli, “nasıl” bakılması gerektiğini de öğretmelidir Problemlerin ekip olarak algılanabilmesi önemlidir Her bir ekip elemanı problem gördüğünde inisiyatif kullanarak çözüme katkıda bulunmalı, yönetim takımının yokluğunda da problemler görülebilmelidir
4) Problem Çözme (Solving Problems): Problemleri direk olarak çözmek, Üretim Alanı Yönetimi‘nde başvurulması gereken en son yöntem olmalıdır Problemlerin çözümüne tüm iş paydaşları dahil edilmeli, bu toplu bakış açısını engelleyen bariyerler ortadan kaldırılmalıdır Öncelikli olarak problemlerin sebepleri analiz edilmeli, kısa vadede problemin büyük kısmını oluşturan sebepler ortadan kaldırılmalıdır Eğer problemler bir ekip içerisinde paylaştırılacaksa, yetkinlik ve tecrübe esasına dayanarak bir dağıtım yapılmalıdır
5) Planlama (Envisioning): Ulaşmak istenilen hedef zihinde şekillendirilmelidir Bu hedef ölçülebilir ve belirli bir zaman aralığında ulaşılabilir bir hedef olarak mevcut şartlardan daha iyi olmalıdır Kırılımları ile birlikte bu hedefe ulaşmak üzere gerekli planlama faaliyetleri yapılmalı ve belirli aralıklar ile gidişat takip edilmelidir
Çoğu zaman üretim firmalarında yapılan yanlış uygulama; bu 5 temel parça arasındaki sıralamanın geriye doğru yapılandırılmasıdır Rekabetin ve ekonomik baskıların hüküm sürdüğü günümüz iş dünyasında, birçok küçük ve orta boy işletme müşteri memnuniyetini arttırmak, ayıplı ürün ve tekrar eden işlem oranlarını azaltmak ve iş süreçlerini güncellemek için Üretim Alanı Yönetimi Çözümleri’ne başvurmaktadır Üretim Alanı Yönetimi Çözümleri çalışma alanı faaliyetlerinin kapsamlı ve eş zamanlı olarak yönetilebilmesini sağlar İçerisinde iş zekası çözümleri barındıran yada raporlama sistemi bulunan Üretim Alanı Yönetimi Çözümleri günlük faaliyetlerde karar alma noktasındaki personele sağlıklı bilgiler sunabilmektedir Bu sayede firmalar aşağıdaki 3 ana grupta gözle görülür iyileştirme imkanları bulabilmektedir;
Müşteri Memnuniyeti
Üretim Alanı Yönetimi Çözümleri, iş adımlarının tamamlanması aşamasında doğru öngörüler üretilmesi ile sağlanan zamanında sevk performansı ile müşteri memnuniyetini arttırabilir Müşteriye yapılacak sevkiyatı ve sonrasını yakından etkileyen destek operasyonlarının ki bunlar nakliye, lojistik ve muhasebe operasyonları olabilir, ve diğer izleme ve raporlama şartlarının zamanında sağlanması da müşteri memnuniyetinde gözle görülür etkiler yaratabilir
Ayıplı Ürün ve Tekrar Eden İşlem Oranlarının Azaltılması
Üretim Alanı Yönetimi Çözümleri sayesinde sağlanan eş zamanlı bilgi ile üretimdeki hata payı, kalite kontrol performansı, hata oranı düşürücü aksiyonların gidişatı ve diğer birçok üretim ölçütü takip edilebilir Bakım ve envater yönetimi uygulamaları ile bütünleşik bir Üretim Alanı Yönetimi çözümü ile daha verimli bir bakım takvimi oluşturulabilir ve envanterin kontrolü daha sağlıklı yürütülebilir
İş Süreçlerinin Modernizasyonu ve Olgunlaştırılması
Üretim Alanı Yönetimi Çözümleri, atölye yönetimine üretim sorumluluklarını yerine getirebilme, çalışan verimliliğini izleyebilme, üretim sürecine bağlılığı değerlendirebilme ve üretim sürecinin olgunluk seviyesini arttırabilme açısından sağladığı daha net görüntü ve doğru zamanlı bilgi ile yardımcı olur
Netice itibari ile artan müşteri memnuniyeti, azalan müşteri geri dönüşleri ve çalışan başına artan satış miktarı gözlenebilen yatırım geri dönüşü olarak değerlendirilebilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com