Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgi, detaylı, hakkında, içerik, onemi, petrol, rafinerilerinin, stratejik

Petrol Rafinerilerinin Stratejik Onemi Hakkında Detaylı Bilgi İçerik

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Petrol Rafinerilerinin Stratejik Onemi Hakkında Detaylı Bilgi İçerik

Petrol Rafinerilerinin Stratejik Onemi

Petrol rafinerileri kurulus itibari ile cok stratejik yerlerde bulunmaktadir Temel kriterlerden en onemlileri isletmenin ruzgar almamasi ve deniz kiyisinda bulunmasidir Ruzgarin almamasinin sebebi petrol rafinasyonu sirasinda aciga cikan ve cok zehirli olan hidrojen sulfur gazinin ortamdan uzaklastirilip dagilmasinin kolaylastirilmasini saglamaktir Deniz kiyisinda (mumkun ise) kurulmasinin sebebi ise dunya tasimaciliginin 98% sini olusturan deniz tasimaciligi sayesinde kolay bir sekilde ham petrolun gerekli yerlerden ulasimini saglamaktir Deniz ulasiminin mumkun olmadigi yerlerde demir yolu ile ham petrol tasinmaktadir Ancak demir yolu ile tasimanin risk yonetimi baglaminda ciddi sikintilari vardir Ayriyeten rafinasyon islemi sonucunda depolanmak uzere tanklara gonderilen son urunlerin saklanmasi, arazi acisindan onemlidir Saklanacak tank ciftliklerinin etrafi mumkun oldugunca ruzgar bariyerleri kullanilarak ruzgar almasi engellenmelidir 1999 Korfez depreminde Izmit rafinerisinde medana gelen buyuk yanginda tank ciftliklerinin itfayiye ekiplerinin ulasimini kolaylastiracak sekilde kurulmadigi, zincir etkisi dedigimiz herhangi bir yangin aninda tanklarin artan sicaklikla birbirlerini etkileyebilecek sekilde dar bir alana yerlestirildigi gercegini pahaliya odemistik Stratejik acidan petrol rafinerinin kurulacak yerlerinin devlet makamlarinca karar verildigi dusunulurse, ne kadar onem arz ettigini vurgulamis oluruz Bircok onemli kriter olmasina karsin, bu yazimda encok bilinen ve onem arz eden bazi hususlara degindim Esas onemli olan petrol rafinerilerinin nasil calistigi ve ne gibi kimyasal ve muhendislik uygulamalarin barinagi oldugudur Bir sonraki yazida bu konuya deginecegim ve yine bu baslik altinda petrol rafinerinin calisma prensipleri hakkinda kisaca bazi bilgilere ulasabilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com