Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
baryum, elementler

Elementler - Baryum Nedir?

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Elementler - Baryum Nedir?

Baryum (Yunanca'da βαρυς = ağır), sembolü Ba olan kimyasal bir elementtir Baryum manasına gelen weighty kelimesinden türemiştir İngilizce'de Barite ağırlık yoğunluk manasında kullanılmaktadır Baryum elementinin atom numarası 56 olup Periyodik tablonun 6 sırasında ve 2 grubunda bulunur 2 grupta bulunması özelliğinden dolayı Baryum bir toprak alkali metalidir Baryum ilk defa 1774 yılında İsveçli kimyacı Carl Wilhelm Sheele tarafından tanımlanmıştır Baryum element halinde beyaz-gri metalik rengindedir fakat yüksek reaktivitelikden dolayı element halinde bulunmaz Baryum'un hemen hemen bütün bileşikleri ise zehirlidir Metalik Ba yakıldığında elma yeşili bir renk verir Metalik halde saklanması çok zordur çünki aktif bir element olduğu için su, hava ve asitlerle kolayca reaksiyon verir Toprak alkali gurup içerisinde doğada en yaygın bulunan element Kalsiyum (Ca)dur Bu sınıftaki metallerin özellikleri bir birine benzemesine karşın bilhassa Kalsiyum, Stronsiyum, Baryum diğerlerinden ayrılır Bu üç element adi derecede suyu ayrıştırarak Hidrojen açığa çıkarır ve Hidroksit (OH) oluştururlar Bu Hidroksitler de ısıtıldığında su kaybederek Oksit haline dönmektedirler Karbonatları ısı karşısında kolay ayrışmasına karşın Baryum Karbonat (BaCO3) en zor ayrışanıdır Sülfatları suda hemen hemen hiç erimez

En sık bulunan ve en çok kullanılan Baryum kaynağı Barit madenidir Doğada sedimanter (tortul, çökelme ile) meydana gelmiş olarak bulunur Denizlerin ya da suların taşımasıyla tabakalar meydana gelmiştir Genellikle sıcak su çıkan bölgelerede görülür Kurşun, Gümüş, Çinko üretiminde kullanılır En son kullanım alanlarından birisi ise fren balatalarının altlık malzemesi olarak kullanılmasıdır

BaSO4: Zehirlidir Florosans (Gama ve X ışını saçar) özelliğe haiz olduğundan tıpda kanser teşhişlerinde, kağıt kaplamalarda, boya sanayiinde, plastik, tekstil, mürekkep, kauçuk, batarya ve pil yapımında kullanılır

BaCO3: Zehirlidir Özel camların yapımında, klor ve NaOH üretiminde kullanılır

BaO: Solventlerden suyun uzaklaştırılmasında ve petrol sanayiinde kullanılır

BaNO3: Havai fişeklerde, sıçan zehirlerinde, seramik sırlarda kullanılmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com