Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bileşikler, karbonmonoksit

Bileşikler - Karbonmonoksit Nedir?

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bileşikler - Karbonmonoksit Nedir?

Karbonmonoksit - Kimya - Karbonmonoksit Nedir

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Karbonmonoksit, bir karbon ve bir oksijen atomundan oluşan molekülün adı Molekül formülü: CO Molekül Ağırlığı M: 2801 g/mol

Renksiz, kokusuz bir gazdır Bazen görüldüğü gibi, sobalarda mavi bir alevle yanar Çok kuvvetli bir zehirdir Solunan havada konsantrasyonu artarsa, kana geçer ve oksijenin taşındığı hemoglobine O2'den daha kolay bağlanır Yani bütün CO'lar bitmeden O2 bağlanamaz Bu bakımdan oksihemoglobin meydana gelemez ve kanda karboksihemoglobin artar, dokulara oksijen taşınamaz ve hücre ölümü meydana gelir CO, kanın hemoglobininin merkez atomu demire bağlanarak ölüme sebep olur Zehirlenme tablosunda başağrısı, görme bozuklukları, uyku hali, zihni bulanıklık ve koma vardır Yargı kabiliyeti bozulur ve sezgi kaybolur Sonuçta kalıcı beyin hasarı meydana gelebilir Ayrıca nevrasteni, depresyon görülebilir Belirgin iyileşme durumunu oksijensizliğe ikincil gelişen ansefalopati takib edebilir Organik psikozlar aylarca sürebilir, fakat sonu nisbeten iyi biter Tedavisi mekanik bir solunum aracı ile %70 azot ve %30 oksijen verilmesi veya acil durumlarda ağızdan solunum yoluyla yapılırEndüstride jeneratör gazı, su gazı, kuvvet gazı ve hava gazı içinde kullanılır Yakıt olarak da kullanılmaktadırAyrıca sigaranın içinde de bulunur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com